הדיונים העיקריים התקיימו בין שרי החוץ של ארה"ב ואיראן, המדווחים כי הושגה התקדמות בשיחות, אולם הדרך עוד ארוכה • הדלפות מחדרי המו"מ מלמדות כי אובמה הסכים להותיר בידי איראן אלפי צנטריפוגות פעילות • יעלון: "ההסכם המתגבש רע"

לאחר יומיים נוספים של שיחות אינטנסיביות בין איראן לשש המעצמות, מדווחים שני הצדדים על אופטימיות לסגירת הסכם כולל בנושא הגרעין האיראני.

בכיר בצוות המו"מ האמריקני, המוביל את השיחות, סיפר כי "חידדנו את הנושאים שבמחלוקת. היתה התקדמות אבל יש עוד דרך ארוכה". גם שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי "היו שיחות רציניות ומועילות. הושגה התקדמות מסוימת אך הדרך עדיין ארוכה".

קרא עוד:

[postim]

הצדדים החליטו על סבב נוסף של שיחות בשבוע הבא ביום שני, יממה בלבד לפני נאומו המתוכנן של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס האמריקני, בו יישא דברים נגד ההסכם המתגבש. הבכיר האמריקני ציין כי למרות לוח הזמנים הצפוף – פחות מחודש עד המועד שנקבע לסיום השיחות – הנשיא אובמה לא יאשר הסכם שייחתם בחיפזון. לדעתם של האמריקנים, ההסכם צריך לשמור את הרפובליקה האיסלאמית במרחק של שנה לפחות מבניית פצצה גרעינית מבצעית.

המגבלות על תכנית הגרעין האיראנית יוטלו ל-15 שנים בלבד

הדיונים העיקריים בז'נבה התקיימו בין שר החוץ האיראני זריף למקבילו האמריקני ג'ון קרי, והשתתפו בהם גם שר האנרגיה של ארה"ב ארנסט מוניז וראש הוועדה לאנרגיה אטומית של אירן, שר החוץ לשעבר עלי אכבר סאלחי. גם ראשי צוותי המו"מ של חמש המעצמות הנוספות – רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה, נכחו בחלק מהפגישות.

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי המעצמות הציעו לאיראן להטיל את המגבלות על תכנית הגרעין שלה למשך 15 שנים בלבד, כאשר כבר לאחר 10 שנים תחל הסרת המגבלות בהדרגה. על פי הדיווח, המעצמות הסכימו להותיר בידי איראן 6,500 צנטריפוגות מתוך ה-10,000 הקיימות ברשותה כיום.

הצדדים פועלים בקדחתנות כדי להגיע להסכם מסגרת על תכנית הגרעין האיראנית עד סוף חודש מרץ, אך עדיין נותרו פערים רבים, בעיקר בנושא העשרת האורניום והסרת הסנקציות. אם ייחתם הסכם מסגרת עד המועד הנקוב, ינסו המעצמות להשיג הסכם מפורט בתוך שלושה חודשים.

שר הביטחון: "איראן בעמדת חולשה, נצלו את זה"

במערכת המדינית בישראל עוקבים בדאגה אחרי ההסכם המתגבש. ראש הממשלה וחברי הקבינט סבורים כי מדובר בהסכם רע לישראל, אשר יותיר את איראן מרחק קצר מאוד מבנייה מעשית של פצצה גרעינית, וכל זאת תחת גושפנקא בינלאומית.

שר הביטחון משה יעלון אמר היום כי "כל הסכם שייחתם בין המערב למשטר המשיחי והאפוקליפטי הזה, יפגע באופן קשה באינטרסים מערביים וישראליים, ויאפשר לאיראן להפוך למדינת סף גרעינית ולהמשיך בפעילות הטרור שלה”.

לדעתו של יעלון, הסכם טוב עם איראן אפשרי ונמצא בהישג יד, אך מצריך נחישות מצד הקהילה הבינלאומית. “איראן הגיעה למשא ומתן מתוך נקודת חולשה וחשש גדול מקריסה כלכלית כתוצאה מהסנקציות שהוטלו עליה”, אמר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכנן לנסוע בשבוע הבא לוושינגטון, שם ינאם בפני ועידת אייפא"ק ובפני מושב משותף של שני בתי הקונגרס האמריקני. נתניהו צפוי לשאת דברים חריפים ביותר נגד ההסכם, ומצוי כבר בעימות מתגלגל עם ממשלו של הנשיא אובמה ועם חלק מהדמוקרטים, הזועמים על התערבותו, האקטיבית מדי לטעמם, במערכת הפוליטית האמריקנית.