היועצת לביטחון לאומי רייס: "נתניהו הורס את יחסי ישראל-ארה"ב"

האישה הבכירה ביותר בממשל האמריקני הזהירה כי היחסים ההדוקים בין ישראל לארה"ב עלולים להפוך לתלויים בזהות המפלגות הנמצאות בשלטון בשתי המדינות • נתניהו סירב להצעת שני סנאטורים דמוקרטים להיפגש עימם במהלך ביקורו בוושינגטון

לאחר עקיצתו המאופקת של מזכיר המדינה ג'ון קרי כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, אודות אי ידיעתו את פרטי הסכם הגרעין המתגבש, באה מתקפה נוספת והרבה פחות דיפלומטית מפי בכירה בממשל אובמה.

היועצת לביטחון לאומי של ארצות הברית, סוזן רייס, הנחשבת לאחת הדמויות המשפיעות ביותר על מדיניות החוץ והביטחון של הנשיא אובמה, תקפה הלילה בחריפות את כוונתו של נתניהו לנאום בקונגרס בשבוע הבא, וטענה כי מדובר בצעד הרסני ליחסים בין שתי המדינות.

קרא עוד:

[postim]

רייס אמרה כי "היחסים בין ארצות הברית לישראל אף פעם לא היו עניין מפלגתי. ההזמנה מצד הרפובליקנים והגעתו של נתניהו, לא רק שהם מצערים, אלא גם הורסים את מרקם היחסים בינינו". אמירה זו מתייחסת לשיתוף הפעולה של נתניהו עם יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר הרפובליקני, אחד מיריביו הפוליטיים הבולטים של הנשיא, אשר מעוניין גם הוא לטרפד את ההסכם המתגבש עם איראן.

"נתניהו וביינר מכניסים גוון פוליטי למערכת יחסי ישראל ארה"ב"

"למזלנו הפוליטיקה לא נכנסה ליחסים הללו במשך השנים. אבל מה שקרה בשבועות האחרונים, כחלק מההזמנה שהוציא ביינר וקבלתה על ידי ראש הממשלה נתניהו שבועיים לפני הבחירות שלו, גרמה לכך שמשני הצדדים הוכנסה מידה מסוימת של מפלגתיות", אמרה רייס בראיון לתקשורת האמריקנית.

היועצת לביטחון לאומי הוסיפה כי יחסי ישראל-ארה"ב תמיד היו חשובים לשתי המפלגות, ויש לשמור עליהם ככאלו, לטובת כל הצדדים. "כשמכניסים פוליטיקה ליחסים האלה, זו בעיה. אנחנו רוצים לשמור על היחסים האלה חזקים, ללא קשר לאיזו מפלגה נמצאת בשלטון באחת משתי המדינות".

חברת הכנסת מירי רגב מהליכוד, אמרה היום כי "תגובת רייס מראה על פאניקה מכך שראש הממשלה נתניהו יחשוף את ההסכם המסוכן המתגבש מול איראן. הסכם מסוכן למערב ולמדינת ישראל". לדבריה, "התמונה האמיתית שמנסים להסתיר נחשפת וכולם מבינים עד כמה נתניהו צדק שאמר שנושא הגרעין האיראני הוא לא עניין פוליטי אלא קיומי".

סנאטורים דמוקרטים "מודאגים ומוטרדים מאוד" מהעימות בין נתניהו לממשל

בתוך כך, נודע כי ראש הממשלה השיב בשלילה להצעת הסנאטורים הדמוקרטים להיפגש עמו בסנאט במהלך ביקורו בארצות
הברית בשבוע הבא. הסנאטורית היהודייה הבכירה דיאן פיינשטיין, העומדת בראש ועדת המודיעין של הסנאט, והסנאטור ריצ'רד דרבין, הציעו את הפגישה כדי "לשמר את הדיאלוג של ממשלת ישראל עם המפלגה הדמוקרטית והרפובליקנית בקונגרס".

במכתב ששיגר אל השניים הסביר נתניהו כי הוא מעריך את ההצעה, אולם הוא סבור כי קיום פגישה כזו בביקור הקרוב עלול להתפרש בטעות כהזדהות עם מפלגה מסוימת. שני הסנאטורים אמרו בימים האחרונים כי "היחסים העכורים בין ארצות הברית לישראל מטרידים ומדאיגים מאוד".

ראש הממשלה צפוי לצאת לניו יורק בתחילת השבוע הבא. ביום שני ישתתף ראש הממשלה בוועידה השנתית של אייפא"ק, וביום שלישי יישא דברים בפני מושב משותף של שני בתי הקונגרס האמריקני, הסנאט ובית הנבחרים, בגנות ההסכם ההולך ומתגבש בשיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות, בהובלת ארה"ב.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *