בוריס נמצוב, מנהיג האופוזיציה הרוסית החלשה והשסועה, נרצח ביריות אקדח במרכז מוסקבה, לא רחוק מארמון הנשיאות • המפגינים מאשימים את הנשיא פוטין ואת הממשל בחיסול פוליטי • פוטין: הרצח הוא "פרובוקציה נגד המדינה"

המצב הפוליטי ברוסיה מתוח ומתקרב לנקודת רתיחה: כ-70 אלף בני אדם צעדו היום בבירה מוסקבה לזכר מנהיג האופוזיציה, בוריס נמצוב, שנרצח בידי מתנקש אלמוני בסוף השבוע.

נמצוב (55), אחד הפוליטיקאים הבולטים ברוסיה, שימש סגן ראש הממשלה בתקופת נשיאותו של בוריס ילצין בסוף שנות ה-90, ונחשב לאחד המועמדים לרשת אותו. עם עליית פוטין לשלטון לפני כחמש עשרה שנה, הוא הפך לאחד ממבקריו החריפים ביותר. שעות ספורות לפני מותו הוא היה עסוק בארגון הפגנת מחאה נגד המלחמה באוקראינה, לה התנגד בכל תוקף.

קרא עוד:

[postim]

עשרות אלפי המשתתפים בצעדה עברו דרך גשר מוסקבורצקי, בו נמצאה גופתו של נמצוב. המשתתפים נשאו את דגלי רוסיה, זרי פרחים ושלטים וכרזות עם תמונתו של נמצוב. בין כרזות המחאה בצעדה ניתן היה למצוא סיסמאות שונות נגד השלטון, בהן: "הוא מת למען העתיד של רוסיה", "כולנו נמצוב", פוטין רצח את חברי" ו"הם פחדו ממך, בוריס".

דגלי אוקראינה הונפו בהפגנות במוסקבה ובסנט פטרסבורג

רבים מהמפגינים מאשימים ברצח את הנשיא פוטין, הידוע כחסר מעצורים בכל הקשור ליריביו הפוליטיים. פוטין מצדו גינה את הרצח ואמר כי מדובר ב"פרובוקציה נגד המדינה" וייתכן שמדובר ברוצח שכיר. המשטרה הודיעה כי היא חוקרת את נסיבות מותו של נמצוב. אחת האפשרויות שהועלתה בידי תומכי המשטר, היא שהרצח בוצע בידי מתנגדי רוסיה כדי לערער את המצב הפוליטי במדינה, ושנמצוב היה "קורבן שהוקרב על ידי אלה שלא בוחלים בשום שיטה כדי להשיג את המטרות הפוליטיות שלהם".

גם בסנט פטרבורג, העיר השנייה בגודלה ברוסיה, צעדו היום קרוב ל-6,500 אנשים לזכר נמצוב, ושם אף הונפו בהפגנה מספר דגלי אוקראינה. "אני נושא את דגל אוקראינה משום שנמצוב נלחם לשים סוף למלחמה באוקראינה. והם רצחו אותו בגלל זה", אמר אחד המפגינים.

הנשיא פוטין שולט ברוסיה כבר 15 שנה ברציפות, כנשיא וכראש הממשלה. לפני שלוש שנים העביר תיקון בחוקה המאפשר לו לרוץ שוב לנשיאות ומאריך את כהונת הנשיא לשש שנים, מה שבאופן תיאורטי עשוי להותירו בשלטון לפחות עד 2024. מתנגדיו הפוליטיים חלשים ומעטים, לאחר שדאג לסלק מדרכו בדרכים שונות את כל היריבים האפשריים, ועל כן הכחשותיו לגבי חלקו ברצח, מתקבלות באי אמון מופגן מצד האופוזיציה ותומכיה.