סעודיה פתחה במבצע צבאי ענק נגד המורדים השיעים בתימן

כ-150,000 חיילים ו-100 מטוסי קרב מעשר מדינות מוסלמיות סוניות משתתפים במבצע רחב ההיקף, שלדברי הסעודים "לא יוגבל לעיר אחת או לאזור אחד בתימן" • ארה"ב: "הקמנו תא תכנון משותף עם ערב הסעודית, על מנת לתאם את הסיוע הצבאי והמודיעיני שלנו"

שעות ספורות לאחר השתלטותם של המורדים החות'ים על ארמונו של הנשיא עבד ראבו מנסור האדי בעיר עדן שבתימן, הודיעה שכנתה מצפון על מבצע צבאי רחב היקף נגד המורדים האיסלאמיסטים הנהנים מתמיכה איראנית.

שגריר סעודיה בארצות הברית, עדל אל-ג'ובייר, אמר כי המתקפה כוללת תקיפות מהאוויר נגד המורדים החות'ים, אשר הידקו את אחיזתם בעדן שבדרום המדינה. אל-ג'ובייר סיפר לכלי התקשורת האמריקניים כי המתקפה מורכבת מקואליציה של עשר מדינות, והיא נועדה כדי "להגן על ממשלתו הלגיטימית" של הנשיא האדי. לדבריו, כי המבצע לא יוגבל לעיר אחת או לאזור אחד בתימן.

קרא עוד:

[postim]

בשעות ליל אמש תקפה ערב הסעודית, יחד עם קואליציה של מדינות סוניות, מעוזים של המורדים בתימן. כלי התקשורת המקומיים, עליהם השתלטו החות'ים לפני מספר חודשים, דיווחו על עשרות נפגעים במתקפה מצפון לבירה צנעא. חלק מההרוגים חוסלו במתקפות מדויקות מהאוויר בשעה שנסעו בכלי רכב בבירה, מה שמוכיח על רמתו הגבוהה של המודיעין הסעודי ויכולות ביצוע מרשימות של אחד הצבאות הערביים החזקים ביותר.

עיתון 'אל-ערביה' דיווח כי היקפו של המבצע עצום, וכי משתתפים בו כ-150 אלף חיילים ו-100 מטוסי קרב. בהודעה משותפת של מדינות המפרץ, כוויית, איחוד האמירויות, בחריין וקטאר, הודיעו הממשלות הסוניות כי הן מגנות על תימן מפני "התוקפנות החות'ית". גם מצרים, ירדן, מרוקו וסודאן משתתפות במבצע, ועל פי אחד הדיווחים, גם פקיסטן נוטלת בו חלק.

מרד ארוך ועקוב מדם שהפך למאבק בין-דתי

מרד החות'ים בתימן החל לפני יותר מעשור במחוז סעדה שבצפון מערב המדינה. במקורו הוא נבע מטענות של בני העדה השיעית כלפי הממשלה בצנעא על אפליה והזנחה, אולם מהר מאוד הפכה מלחמת האזרחים במדינה השנייה בגודלה בחצי האי ערב להתנגשות דתית בין הסונים לשיעים. מדינות המערב ובראשן ארה"ב סייעו לממשלתו של הנשיא לשעבר עלי עבדאללה צאלח הפרו-אמריקני במלחמתו במורדים, ומן הצד השני העניקה איראן סיוע צבאי וכלכלי לחות'ים.

הנשיא צאלח התפטר לפני כארבע שנים במהומות 'האביב הערבי', ובמקומו עלה לשלטון סגנו, עבד ראבו מנסור האדי, אשר המשיך לשמור על הקשרים הטובים עם ארה"ב וגם לסייע לה במלחמתה בארגון אל-קאעידה בתימן. לפני כחודשיים וחצי השתלטו המורדים על עיר הבירה צנעא ועל ארמון הנשיאות, והנשיא האדי נמלט למעוזו האחרון – עדן שבדרום המדינה.

המלחמה הסעודית בחות'ים עלולה להתפתח למלחמה כוללת במפרץ. הרטוריקה בריאד כלפי איראן, אויבתה הוותיקה, החריפה מאוד בחודשים האחרונים, ונראה כי סבלנות הממלכה הערבית הגדולה פקעה אל מול הפרובוקציות הבלתי-נגמרות של המשטר השיעי הקיצוני בטהראן.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *