עסקה כזו נחתמה בעבר ובוטלה בעקבות לחץ אמריקני וישראלי והסנקציות שהטילה מועצת הביטחון • לפי גורם רשמי במשרד ההגנה הרוסי, משלוחי ה-S-300 יועברו לאיראן במהרה, במידה וההסכם בין שתי המדינות ייחתם מחדש

תוצאה ראשונה ומדאיגה של הסכם הגרעין עם איראן: נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, חתם היום על צו נשיאותי המבטל את האיסור על מכירת המערכת המתקדמת נגד מטוסים S-300 לאיראן, כך הודיע הקרמלין.

לפי גורם רשמי במשרד ההגנה הרוסי, משלוחי ה-S-300 יועברו לאיראן במהרה, במידה וההסכם בין שתי המדינות ייחתם מחדש. על פי סוכנות הידיעות רויטרס, רוסיה הבהירה לאיראנים כי ביטול העסקה הקודמת ב-2010 נעשה תחת לחץ המערב, בעקבות הסנקציות שהטילה מועצת הביטחון של האו"ם על טהראן בשל תכנית הגרעין שלה.

עסקה למכירת המערכת החדשנית נחתמה בין המדינות כבר בשנת 2007, אולם לחצים כבדים מצד ארצות הברית וישראל עיכבו את ביצועה, עד שב-2010 ביטלה מוסקבה את העסקה והנשיא דאז דימיטרי מדבדב פרסם צו נשיאותי האוסר על מכירת המערכת לאיראן בעתיד.

קרא עוד:

[postim]

ישראל חוששת כי הימצאותה של המערכת בידי איראן תקשה מאוד על פעולה צבאית עתידית העשויה להינקט כנגד מתקני הגרעין של איראן, במידה וההסכם שהושג בשיחות עם 6 המעצמות ייכשל.

מערכת ה-S-300 פותחה על ידי חברת אלמאז הרוסית בשנות ה-70 ומאז שוכללה מספר פעמים עד שכיום היא נחשבת לאחת ממערכות ההגנה האווירית הטובות בעולם. המערכת כוללת מכ"מ מתקדם אשר ביכולתו לזהות מטרות רבות ולעקוב בטווחים ארוכים במיוחד, וטילי נ"מ בעלי טווח עצום של 200 קילומטרים. המערכת מעולם לא באה לשימוש מבצעי בשדה הקרב, אולם בניסויים הרבים היא הוכיחה יכולות מרשימות.

(צילום התמונה: EllsworthSK דרך ויקישיתוף)