מכה לנשיא סרקוזי: לאחר שחוק האוסר להכחיש את שואת העם הארמני ב-1915 אושר לפני כחודש בבית העליון של הפרלמנט הצרפתי, מועצת החוקה הצרפתית קבעה היום (ג') כי החוק "אינו חוקתי"

לאחר שחוק האוסר להכחיש את שואת העם הארמני ב-1915 אושר לפני כחודש בבית העליון של הפרלמנט הצרפתי, מועצת החוקה הצרפתית קבעה היום (ג') כי החוק "אינו חוקתי".

קרא עוד:

[postim]

מכה לנשיא

החוק היה אמור להיות מאושר באופן סופי על ידי נשיא צרפת ניקולא סרקוזי שפעל לקדם את החוק, אך החלטת המועצה תטרפד ככל הנראה את התוכנית.

לאחר ההחלטה כי החוק אינו חוקתי, הודיע שר החוץ הטורקי אחמד דבוטולו, כי מדינתו תשקול אם לחדש את המגעים הכלכליים המדיניים והצבאיים עם צרפת, שהוקפאו לאחר שהפרלמנט הצרפתי העביר את החוק ב-23 בינואר.

לא מתרגש

נשיא צרפת סרקוזי כבר ביקש ממשלתו בתגובה, לנסח גירסה חדשה של החוק, למרות שהמועצה קבעה כי הוא סותר את עקרונות חופש הביטוי בצרפת.

"נשיא הרפובליקה מחשיב את הכחשת רצח העם כבלתי נסבלת, ועל כן היא חייבת להיות כרוכה בעונש", נכתב בהצהרה מטעם משרדו. "הוא ביקש מהממשלה להכין טיוטה חדשה, שתתחשב בהחלטת מועצת החוקה".

על פי החוק שנפסל היום, ושעבר בפרלמנט ברוב גדול, אדם שיכחיש את שואת הארמנים ייקנס בסך של 45 אלף אירו וייכלא למשך שנה.

הטורקים הפגינו

כזכור, בעקבות אישור החוק בבית התחתון של הפרלמנט הצרפתי, ניתקה טורקיה את קשריה הצבאיים, הכלכליים והפוליטיים עם פריז. הטורקים בצרפת אף הפגינו כנגד סרקוזי בטענה שהוא מנסה לזכות בקולות חצי מליון הארמנים בצרפת לקראת הבחירות לנשיאות.

לטענת טורקיה, הרג הארמנים ב-1915 לא בוצע בשיטתיות או במגמה מכוונת וגם טורקים רבים מתו במהלך ההתפוררות הכאוטית של האימפריה העותמאנית. אולם הגרסה המקובלת יותר על ידי היסטוריונים היא שהרג הארמנים היה שואת העם הראשונה של המאה ה-20 עם פירוק האימפריה.