"מפחדים משאננות": הדיון בנושא השחיטה היהודית בהולנד נדחה

"אסור לנו להיות שאננים ועלינו להיערך לרגע ההצבעה בפרלמנט", כותבים נציגי הקהילה היהודית בהולנד לרב גולדשמידט • מה עוד כתבו במכתב?

ראשי הקהילה היהודית בהולנד – NIK שיגרו מכתב לנשיא ועידת רבני אירופה, רב ואב"ד מוסקבה, הגאון רבי פנחס גולדשמידט שליט"א, בו הם מבקשים ממנו להמשיך לעמוד בחזית המאבק נגד החקיקה שעשויה לפגוע בשחיטה היהודית בהולנד.

בחודש שעבר, היה הסנאט ההולנדי אמור לקיים את הדיון האחרון והמכריע בהצעת החוק לאסור שחיטה כשרה ולקיים הצבעה, אך הגב' מריאן טיים, חברת פרלמנט מהמפלגה למען החיות, יצאה לחופשה.

כעת, כשהעותרת העיקרית אינה יכולה להשתתף, הדיון נדחה עד לאחר חזרתה במאי. כפי המסתמן כרגע, החוק במתכונתו הנוכחי לא יזכה ברוב תומך, מה שיחתום את הפרק הזה, אך אין זה אומר כי העניין נסגר.

"אסור לנו להיות שאננים ועלינו להיערך לרגע ההצבעה בפרלמנט", כותבים נציגי הקהילה היהודית לרב גולדשמידט. "אנו רוצים להביע את הערכתנו הכנה על מאמציך הכבירים בארבעת השנים האחרונות ומבקשים שתמשיך לעמוד בחזית המאבק נגד החקיקה הזו".

במכתב ששיגרו נשיא הקהילה, מר יאפ מ. הארטוג והמזכ"ל, מר ראובן א. ויס, מביעה הקהילה היהודית את הערכתה גם לעשרות אישים, יהודים ובני לאומים אחרים. רבנים, עורכי דין, פוליטיקאים, מדענים, ילדים, נוער וקשישים מהולנד בלגיה, צרפת, ארה"ב, בוסניה, פינלנד, פולין, איטליה, ישראל, בריטניה ורוסיה שסייעו להמשיך במסורת הקיימת בהולנד כ-400 שנה.

במכתבם מצטטים הארטוג וויס את דבריו של הגר"פ גולדשמידט אשר אמר למחרת הדיון על הצעת החוק בסנאט ב-13 בדצמבר 2011, כי "בלי להתחשב בתוצאות ההצבעה, אנו יכולים להיות בטוחים כי הקהילה היהודית ההולנדית עשתה כל צעד אפשרי בכדי לגרום לפוליטיקאים הולנדיים להבין ולהפנים את הסכנה הגדולה הטמונה באישור החוק הזה והשפעתו על הקהילות הדתיות בהולנד וברחבי אירופה כולה.

"התמיכה שקיבלה הקהילה ההולנדית עד כה מידידים סביב הגלובוס לאורך כל התהליך הזה הינה יוצאת מן הכלל ואנו יכולים רק לקוות לתוצאה משביעת רצון".

את מכתבם מסיימים ראשי הקהילה כי "אנו נמשיך בתפקידנו ונמשיך להילחם להמשך קיום השחיטה כזכות בסיסית בקהילתנו.

"אנו לא נרפה ממחויבותנו ויחד עם רבנינו האחראיים אנו נעשה הכול בכדי להצליח. אנו מודים לכב' על העבר ומקוים שביום פקודה יתייצב כב' שוב בחזית המאבק למנוע כל חקיקה שתגביל חלילה את זכויות היסוד הבסיסיות שלנו".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו