"החזית הלאומית" השעתה את ז'אן מארי לה פן בעקבות דבריו על תאי הגזים

מייסד החזית הלאומית הושעה מתפקיד הכבוד ע"י בתו שגינתה את דבריו "אמירותיו מנוגדות למדיניות המסודרת של המפלגה" • ז'אן מארי לא שתק על הדרתו מרשימת הנואמים ב-1 במאי, ופסע ללא שום הזמנה אל הבמה תוך שהוא זוכה למחיאות כפיים מהקהל

"החזית הלאומית", מפלגת הימין הקיצוני של צרפת, השעתה אמש (שני) את ז'אן מארי לה פן והיא צפויה להתכנס בקרוב כדי להחליט על ביטול המעמד שנתנה לו: "יושב ראש של כבוד". ההחלטה על השעיית חברותו של לה פן התקבלה בתום דיון משמעתי פנימי שבו חזר לה פן על טענתו שתאי הגזים היו "פרט שולי" במלחמת העולם השנייה.

ז'אן מרי לה פן, בן 87, הוא מייסד החזית הלאומית ועמד בראשה במשך 39 שנים ברציפות עד פרישתו מהחיים הפוליטיים בראשית 2011. לאורך השנים הוא הצליח לחזק מאוד את כוחה של המפלגה. לשיאו הגיע ב-2002 כשהגיע למקום השני בבחירות לנשיאות, תוך שהוא מקדים את מועמד המפלגה הסוציאליסטית ליונל ז'וספן.

את טענתו בנוגע לתאי הגזים העלה לה פן לראשונה בשנת 1987. הוא הורשע ונקנס אך מאז חזר על טענתו עוד מספר פעמים. בסדרת ראיונות שהעניק בחודש שעבר, ובה שב על הדברים, הגן לה פן גם על פליפ פטן, מנהיג משטר וישי ששיתף פעולה עם הנאצים.

הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות מדווח כי דבריו עוררו את חמתה של בתו והובילו לסכסוך מתוקשר. לה פן גינתה את דברי אביה וכינתה אותם "התאבדות פוליטית". אתמול הודיעה מרין לה פן כי אביה "לא ינאם עוד בשם המפלגה". "ז'אן מארי לה פן לא יוכל יותר לדבר בשם החזית הלאומית. אמירותיו מנוגדות למדיניות המסודרת של המפלגה", אמרה לה פן לתחנת רדיו צרפתית.

קרא עוד:
[postim]

דבריה של לה פן באים בין היתר על רקע ניסיונה להתנער מהתדמית הגזענית והאנטישמית שדבקה בה ובמפלגה, כחלק מתוכניותיה להתמודד לנשיאות צרפת בבחירות שייערכו ב–2017.

כחלק ממדיניות חדשה, הוצא ז'אן מארי מרשימת מנהיגי החזית הלאומית שנאמו בעצרת לציון 1 במאי בפריז בסוף השבוע. למרות זאת, בניסיון לגנוב לבתו את ההצגה, פסע ז'אן מארי לה פן ללא שום הזמנה אל הבמה וזכה למחיאות כפיים מהקהל. "אני חושבת שזה היה צעד זדוני ושזה היה ניסיון לזלזל בי", אמרה אתמול מרין, "לדעתי, הוא לא יכול לשאת את העובדה שהחזית הלאומית ממשיכה להתקיים בלעדיו, גם אם הוא לא מנהיג אותה".

בתום הישיבה הערב המשיך לה פן בביקורת חריפה על המפלגה ואמר כי "מתנכרים לו" וכי לא יופיע לישיבת הוועד הפועל, בו הוא חבר. "הנשיא המייסד של החזית הלאומית סבור שאין זה מכובד שהוא יופיע", אמר על עצמו בראיון. הוא שב והדגיש כי לא דיבר בשם המפלגה מאז העביר את סמכויות לבתו והדגיש כי מחלוקות בין חברי המפלגה הם דבר נורמלי. "אנחנו לא מפלגה סובייטית. איננו נדרשים להחזיק באותן דעות בכל הנושאים", אמר.

צילום: Marie-Lan Nguyen-ויקיפדיה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *