אובמה לא מרוצה: "בממשלה החדשה לא מאמינים בפתרון שתי המדינות"

בוועידה עם ראשי מדינות המפרץ שעסקה בנושא ההסכם עם איראן, אמר הנשיא כי לדעתו הסכם שלום עם הפלסטינים יביא לישראל תועלת עצומה בדיוק כפי שהביא הסכם השלום עם מצרים • הממשל סירב להתחייב למדינות כי ארה"ב תבוא לעזרתן במקרה שיותקפו

הקמת הממשלה ה-34 של מדינת ישראל לוותה אתמול בטונים צורמים במיוחד בכנסת ובמערכת הפוליטית, אולם מתברר כי לא רק בישראל ישנם מי שאינם מרוצים מהרכב הממשלה החדשה, אלא גם מעבר לים מתבונן מנהיג העולם החופשי במורת רוח על התוצאה.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר אמש כי הוא "מוסיף להאמין שפתרון של שתי מדינות חיוני בהחלט לא רק לשלום בין ישראל לפלסטינים אלא גם לביטחון ישראל בטווח הארוך, כמדינה דמוקרטית ויהודית". הדברים נאמרו במסיבת עיתונאים שערך הנשיא, בוועידה עם איחוד מדינות המפרץ בקמפ דייוויד, אשר עסקה בנושא איראן והמצב במזרח התיכון.

קרא עוד:
[postim]

אובמה הוסיף, "אני יודע שבממשלה החדשה שקמה חברים כמה אנשים שלא בהכרח מאמינים בהנחת היסוד הזו, אבל אני מוסיף לדגול בה. ומכיוון שאנו נמצאים עתה בקמפ דייוויד, נראה לי שחשוב להזכיר לעצמנו באיזו מידה הסכמי קמפ דייוויד (ב-1979, בין ישראל למצרים. י"פ) תרמו לשלום מתמשך בין שתי המדינות, שהיו פעם אויבות מושבעות. זו היתה עסקת שלום שהיה קשה מאוד לגבשה והיא הצריכה מידה שלא תיאמן של חזון, תעוזה ויכולת לקבל החלטות קשות. ישראל יצאה נשכרת מכך. אני חושב שכך גם יהיה אם תושג עסקת שלום בין ישראל לפלסטינים".

לדבריו, "הסיכויים לכך נראים קלושים עתה. אבל, לדעתי, חשוב תמיד לזכור את מה שצודק ומה שאפשרי".

אובמה מציע: תמיכה "מוצקה כברזל" למדינות המפרץ, אך לא ברית צבאית

הוועידה בקמפ דייוויד היא ניסיון של הממשל האמריקני להרגיע את חששותיהן של המדינות הערביות-סוניות במפרץ הפרסי מפני הסכם הגרעין ההולך ומתגבש עם איראן – אויבתן בנפש. באיחוד מדינות המפרץ חברות סעודיה, קטאר, בחריין, עומאן, האמירויות הערביות המאוחדות וכוויית.

אובמה התחייב לבאי הוועידה כי ארה"ב תעניק סיוע צבאי משמעותי למדינותיהם אם יותקפו בידי איראן, והציע תמיכה "מוצקה כברזל" להגנה מפני הפצצות טילים, התקפות מהים והתקפות קיברנטיות. מדינות המפרץ קיבלו גם התחייבות אמריקנית להגברת שיתוף הפעולה הצבאי עמן, לרבות תמרונים צבאיים משותפים.

עם זאת, האמריקנים סירבו לכרות ברית צבאית עם בעלות בריתה במפרץ, שמשמעותה כי אם תפרוץ מלחמה ארה"ב תילחם לצדן באופן פעיל כדי להביס את האויב השיעי הרדיקלי.

(צילום: פיט סוזה – הבית הלבן)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *