לדברי שר ההגנה קרטר, לוחמי ארגון הטרור הצליחו לכבוש את העיר האסטרטגית רמאדי שבעיראק, משום ש"הכוחות העיראקיים פשוט גילו חוסר רצון להילחם" • "אנחנו יכולים לספק להם אימונים, אנחנו יכולים לספק להם ציוד. אנחנו בהחלט לא יכולים לספק להם מוטיבציה"

בצל ההצלחות הכבירות שנחל ארגון דאע"ש בימים האחרונים בסוריה ובעיראק, כשגולת הכותרת שבהן היא כיבוש העיר הגדולה רמאדי, בירת מחוז אנבאר שבעיראק, תוקף לראשונה גורם אמריקני בכיר את הממשל העיראקי וטוען כי לעיראקים אין כלל מוטיבציה להילחם באנשי ארגון הטרור.

שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר, שנכנס לתפקידו אך לפני כשלושה חודשים, האשים בכישלון את כוחות הצבא העיראקים, שהוקמו ואומנו על ידי ארה"ב, וכיום ממומנים על ידה במידה רבה. "מה שקרה הוא שהכוחות העיראקיים פשוט גילו חוסר רצון להילחם", אמר קרטר בראיון.

קרטר הזכיר שלכוחות העיראקים שהגנו על העיר רמאדי הייתה עליונות מספרית על לוחמי דאע"ש שהתקיפו אותם, "ולמרות זאת הם כשלו בלחימה ונסוגו מהאזור. עבורי ועבור כולנו המשמעות היא שיש כאן סוגיה של הרצון של העיראקים להילחם בדאע"ש ולהגן על עצמם".

קרא עוד:
[postim]

דבריו של שר ההגנה של ארצות הברית באים על רקע הדיווחים המביכים מאזורי הקרבות בעיראק, לפיהם גם 'יחידות העילית' של צבא עיראק, אשר בהקמתן השקיעה ארצו משאבים עצומים, נמלטו מהעיר כאחרוני האזרחים המפוחדים. "אנחנו יכולים לספק להם אימונים, אנחנו יכולים לספק להם ציוד. אנחנו בהחלט לא יכולים לספק להם רצון להילחם", אמר קרטר, אולם אמר כי המצב בהחלט יכול להשתנות: "אני מקווה שהם יפתחו את הרצון להילחם".

נסראללה: הנזק שגרמה ארה"ב לדאע"ש לא מתקרב לנזק שגרמה ישראל חמאס

בארצות הברית עולות בתקופה האחרונה שאלות קשות אודות האסטרטגיה של הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה”ב, המבצעת מתקפות אוויריות על בסיסי ולוחמי הארגון. ההצלחות הכבירות של דאע”ש בשבועות האחרונים מלמדות כי על אף עוצמת המתקפות, הן אינן פוגעות משמעותית ביכולתו המבצעית, ובצד הנצי של הפוליטיקה האמריקנית נשמעות קריאות להתערבות מסיבית יותר במשבר, כולל שליחת כוחות קרקעיים.

גם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, המנהל מלחמת חורמה נגד ארגון דאע"ש בסוריה, לעג אתמול למתקפות האוויריות של המערב וטען כי ״הקואליציה בהובלת ארה״ב שנלחמת בדאע"ש לא תורמת דבר. במשך חודשים על גבי חודשים הם מפציצים מהאוויר ולא מצליחים לבלום את דאע"ש. הנזק שנגרם לדאע"ש לא מתקרב לנזק שגרמו ההפצצות של ישראל בעזה בזמן הרבה יותר קצר.