הנשיא ברק אובמה בנאום נלהב באיפא"ק בדקות אלו, הבהיר באפן תקדימי כי "לישראל הזכות המלאה להגן על עצמה בכל דרך, לא להשלים עם גרעין איראני" • אובמה: "זו זכותה של ישראל להחליט האם לתקוף צבאית באיראן, לא נפסול אף אופציה"

אור ירוק? נשיא ארה"ב שסיים בדקות אלו את נאומ בוועידה העולמית לסיוע לישראל, הצהיר בפעם הראשונה באופן נחרץ על התוכניות הצבאיות כלפי איראן ועל כך שההחלטה האם לתקוף את מתקני הגרעין של אחמדינאג'ד מונחת לפתיחה של מדינת ישראל בלבד, ולה הזכות המלאה להחליט האם לתקוף או לא.

זו הפעם הראשונה שבה ישראל מקבלת אור ירוק להחלטות שכאלו מבלי לחשוש מתגובה עויינת בבית הלבן.

קרא עוד:

[postim]

בנאום שנשא לאחר נאומו של נשיא המדינה, שמעון פרס, שנסע לוושינגטון ונאם אף הוא אמר אובמה כי "לישראל הזכות המלאה להחליט מה נכון ומה לא על מנת להגן על בטחונה. בכל הנוגע לגרעין האיראני אני לא אפסול אפילו אפשרות אחת מעל השולחן, ואני מתכוון לכל מילה: גם למאמצים דפלומטיים ולסנקציות כלכליות, עם זאת – גם האופציה הצבאית מוכנה".

אובמה התייחס לסוגיה הבוערת: האם ישראל תתקוף באיראן המגיעה אוטוטו לפצצה גרעינית, והודיע חד משמעית כי ישראל תהיה זו שתחליט האם ללחוץ על ההדק, ולא ייכפו עליה החלטות שמעורבות בבטחון אזרחיה. "לפני ארבע שנים עמדתי לצדכם ואמרתי שביטחון ישראל הוא קדוש והוא אינו נתון למשא ומתן. האמוּנה הזו הדריכה את פעולותיי כנשיא. העובדה היא שהמחויבות של הממשל שלי לביטחונה של ישראל היתה חסרת תקדים", אמר אובמה.

תקציב הבטחון גדל

על רקע הקמפיינים של המתמודדים הרפובליקנים לגבי יחסו לישראל אמר הנשיא כי "שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני שלנו מעולם לא היה קרוב יותר; התרגילים והאימוּנים המשותפים שלנו מעולם לא היו כה משמעותיים. למרות מצב כלכלי לא פשוט, התמיכה הביטחונית שלנו גדלה מדי שנה בשנה".

"אנו משקיעים ביכולות חדשות, אנחנו מספקים לישראל יותר טכנולוגיות חדשות, מוּצרים ומערכות שאנו נותנים רק לבני בריתנו הקרובים ביותר. אל תטעו – נעשה את מה שצריך על מנת לשמר את היתרון הצבאי של ישראל, מפני שישראל צריכה שתמיד תהיה לה היכולת להגן על עצמה בעצמה מוּל כל איום", אמר אובמה.

בתחילת דבריו העניק הנשיא האמריקני את אות הכבוד הנשיאותי הגבוה לשמעון פרס שנאם לפניו. "ארה"ב וישראל חולקות אינטרסים משותפים, אך אנו גם חולקים את הערכים האנושיים עליהם דיבר שמעון: מחויבות לכבוד אנושי; אמוּנה שחופש הוא זכות המוענקת לכולם; ניסיון המוכיח לנו שדמוקרטיה היא צורת השלטון היחידה שיכולה באמת ובתמים להגשים את שאיפות האזרחים".

איראן – מרכז הטרור

פרס התייחס לגרעין האיראני ואמר כי "המשטר באיראן הוא רע, מושחת, אכזרי ורשע. לארה"ב וישראל מטרה אחת – למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני. איראן מאיימת על ברלין כשם שהיא מאיימת על מדריד. היא מאיימת על דלהי ועל בנגקוק – לא רק על ישראל. איראן שואפת לשלוט במזרח התיכון כדי שתוכל לשלוט בחלק הארי של כלכלת העולם. היא חייבת להיעצר והיא אכן תיעצר", אמר פרס. "שלום הוא תמיד בחירתנו הראשונה. אך אם נגזר עלינו להילחם, האמינו לי – אנחנו ננצח".

"הנשיא אובמה הבהיר שארה"ב לא תאפשר לאיראן לעולם להפוך גרעינית" אמר פרס. "אובמה הבהיר שצעדי המנע האלה אינם מדיניות שניתן לקיים לאורך זמן וכפי שהצהיר הנשיא – כל האפשרויות מוּנחות על השולחן".