אלפי מפגינים יצאו לרחובות מוסקבה להביע את מחאתם על תוצאות הבחירות במדינה • לטענת המפגינים וארגוני האופוזיציה תוצאות הבחירות זויפו • מחלקת המדינה האמריקנית: "קוראים לממשל לבצע חקירה עצמאית"

אלפי מפגינים יצאו היום (ב') להפגין ברחובות הבירה הרוסית מוסקבה, במחאה על תוצאות הבחירות השנויות במחלוקת במדינה, לפיהן זכה ראש הממשלה ולדימיר פוטין בכהונה שלישית כנשיא.

קרא עוד:

[postim]

"הם מפחדים מאיתנו"

לטענת המפגינים וגורמי האופוזיציה השונים במדינה, הרוב הגדול שלו פוטין זכה – כ-64 אחזים מהקולות, היו במרמה תוך כדי זיופים רבים במהלך הבחירות, לרבות אזרחים שהצביעו יותר מפעם אחת.

מדיווחים בכלי התקשורת עולה כי, גם בסנט פטרסבורג יצאו כ-3,000 מפגינים למחות על היבחרו של פוטין. המשטרה במוסקבה עיכבה למעלה מ-100 מהמפגינים, ולא אפשרה להם להשתתף בהפגנה אליה הגיעו אלפים. "הם מפחדים מאיתנו, אבל אנחנו לא מפחדים מהמפלצות האלה", קראו המפגינים. מנגד, מאות מתומכיו של פוטין הגיעו לרחובות הסמוכים לקרמלין והביעו תמיכתם בבחירתו.

ארה"ב: "קוראים לממשל לבצע חקירה"

מחלקת המדינה האמריקאית הוציאה הודעה לפיה: "אנחנו קוראים לממשל הרוסי לבצע חקירה עצמאית ואמינה לבדיקת כל הדיווחים על זיופים בבחירות". לצד זאת, נמסר ממחלקת המדינה כי משקיפים בבחירות הביעו דאגה לגבי התנהלות הקמפיינים והשמירה על תנאיהם, על השימוש המפלגתי במשאבים ממשלתיים ואי סדירות פרוצדורלית ביום הבחירות עצמו.

נציג המועצה האירופית בצוות המשקיפים, טיני קוקס, קבע: "הבחירות הוטו, בבירור". הארגון קרא לפתוח בחקירה לבירור החשדות להטיה של התוצאות. קביעת המשקיפים מתיישבת היטב עם שורת הדיווחים היום, ברשת ובעיתוני האופוזיציה ברוסיה, לגבי זיופים בקנה מידה חסר תקדים.

אחוזי תמיכה בפוטין יותר מאחוזי ההצבעה

על פי הדיווחים, השיטה בזיוף הבחירות היא, הצבעה במספר קלפיות, באמצעות ספחים המאפשרים הצבעה בקלפי בה האזרח לא רשום.

הספחים הללו חולקו למפעלים וארגונים שהתבררו כלא-קיימים, ומשקיפים בבחירות דיווחו על התארגנויות בהן צעירים קיבלו כסף כדי לעבור מקלפי לקלפי, להציג ספחים ולהצביע כמה פעמים לאותו המועמד.

על פי טענות מתנגדי פוטין, בקלפי מסוימת נרשמו מספר אחוזי הצבעה נמוכים ממספר אחוזי התמיכה בפוטין.