תחילת הסוף? "איראן חותרת להפיכה נגד אסד"

אתר 'ויקיליקס' ממשיך להדליף חומרים חסוים ומביכים: בתכתובות של מכון המחקר האמריקאי סטרפור, אשר נחשפו על ידי האתר, נטען כי בטהרן הבינו כי בעל בריתם - נשיא סוריה אסד, לא ישרוד את ההתקוממות, ולכן הם שואפים לבצע הפיכה שתבטיח כי השלטון הבא בדמשק ימשיך להיות נאמן להם

בחודשים האחרונים הואשמה איראן ע"י גורמים בינלאומיים רבים, כי היא מסייעת רבות למשטרו של נשיא סוריה, לדכא את ההתקוממות העממית נגדו.

קרא עוד:

[postim]

איראן נגד אסד

אולם, מתכתובות של מכון המחקר האמריקאי סטרטפור, אשר פורסמו היום (ג') באתר ההדלפות ויקיליקס, עולה כי ההפך הוא הנכון וכי בטהרן מאמינים כי אסד לא ישרוד ועל כן הם מתכננים לבצע הפיכה שתבטיח כי השליט הסורי הבא יהיה נאמן להם.

בתכתובות פנימיות של בכירים במכון מדצמבר 2011, אשר התבססו על שיחות שהתקיימו עם שני מקורות, נאמר כי בכירי המשטר האיראני עוקבים "באופן זהיר ביותר" אחרי המצב המסלים בסוריה ואחרי מצבו של בן בריתם אסד.

"לא ניתן להציל את משטרו של אסד"

"חמינאי ואחמדינג'אד הגיעו למסקנה שלא ניתן להציל את משטרו של אסד", נכתב באי-מייל שהודלף. "ברור שהמשטר בדמשק יקרוס בהתאם למודל הלובי. תהיה הפיכה בדמשק, צבאית או פוליטית".

הבכירים במכון אף העריכו כי "איראן תשתמש בהשפעתה בתוך סוריה כדי לבצע הפיכה, וזאת כדי להבטיח כי ההנהגה הבאה תמשיך לקדם יחסים מצוינים עם טהרן".

ארצות הברית בתמונה?

"לאיראנים לא יהיה אכפת להדיח את אסד אם הם יבטיחו תוצאות חיוביות בסוריה", נטען בניתוח. "קרבתה של סוריה לעיראק מאפשרת לאיראן למלא תפקיד ישיר בהתרחשויות בדמשק".

מהתכתובות עולה עוד כי האיראנים אף העלו בפני ארצות הברית את האפשרות לבצע הפיכה פנימית בדמשק. "בעבר, איראן שיתפה פעולה עם ארצות הברית כדי להפיל את סדאם חוסיין ואיראן זכתה בגדול".

תחרות עם טורקיה

על פי מקורות המכון, האיראנים ניצבים בפני תחרות קשה מצד טורקיה שגם רוצה להשפיע על עיצובו של המשטר הבא במדינה השכנה. "בעוד שהטורקים מתואמים עם האחים המוסלמים ועם צבא סוריה החופשית, הרי שהאיראנים מעדיפים הפיכת חצר בדמשק כדי ל הבטיח את קשריהם עם יורשיו של אסד. מה שמעכב את הפעולה, זו העובדה שארצות הברית עדיין לא החליטה על עיצובה של המערכת הפוליטית ביום שאחרי אסד".

נקודת השבר

"נקודת השבר תגיע כאשר הממסד הצבאי יבין שאסד צריך ללכת, יש סימנים שהממסד מתחיל להתפורר".

על פי אחד המקורות, "קצינים עלאווים רבים מאוכזבים, כי הבינו שאסד ינטוש אותם, וזה יהיה מעשה התאבדות להמשיך לזכות בזעמם של הסונים".

עוד נטען כי שר החוץ, וליד מועלם, ביקש להתפטר מתפקידו, אולם נענה בשלילה. "זה סימן ברור לכך שרבים מאנשיו של אסד מבינים שהם נמצאים במאבק חסר תוחלת מול ההתקוממות הצומחת", נאמר בתכתובות.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *