הושג הסכם בין יוון לאיחוד האירופי: תכנית חילוץ שלישית ורפורמות מקיפות

חברות גוש האירו יעבירו ליוון סיוע מידי בסך של 50 מיליארדי אירו • הפרלמנט באתונה יידרש לאשר שורה של גזרות וקיצוצים במסגרת רפורמות עומק ושינויים מבניים במשק היווני • קנצלרית גרמניה מרקל: "תהיה דרך ארוכה וקשה עד שנגיע לכל היעדים"

השווקים באירופה נושמים לרווחה: בתום שעות ארוכות מאוד של דיונים מתוחים בין נציגי יוון לשרי האוצר האירופיים, הצליחו חברי קבוצת האירו (היורוגרופ)  להגיע להסכמות, על פיהן תישאר יוון בגוש האירו ותזכה לחבילת סיוע מסיבית ומידית.

יוון מצדה, תיאלץ לאשר שורה של רפורמות ושינויים מבניים במשק, בהם גזרות וקיצוצים רבים, אשר יבטיחו כי מסכת הרשלנות והשקרים שהובילו אותה אל מצבה העגום כיום לא יישנו. בתמורה תקבל מגוש האירו סיוע מידי בסך של 50 מיליארד אירו, כ'עזרה ראשונה' לבנקים, בהם הכסף אוזל במהירות, ולממשלה באתונה שנותרה כמעט מבלי מזומנים.

בשלב מסוים בשיחות היה נראה כי אין מנוס מיציאה של יוון מגוש האירו. הכלכלה החזקה בגוש – גרמניה, הובילה את הקו הנוקשה נגד יוון, במה שהוגדר על ידי היוונים ורבים אחרים באירופה כ"הפיכה בכוח" כדי להפיל את ממשלת השמאל, ואפילו כ"ניסיון כיבוש", באסוסיאציה לכיבוש יוון בידי הנאצים לפני כ-75 שנה.

קרא עוד:
[postim]

בסופו של דבר, בעזרת התערבותו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד, נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דרגי, ומנהיגים נוספים ביבשת, נסוגה בה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מחלק מדרישותיה, אולם גם כך, ההסכם קשה מאוד עבור יוון. ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, אמר היום כי "נלחמנו קשה מאוד בחו"ל, ועכשיו מצפה לנו מאבק קשה מאוד בבית", משום שהפרלמנט באתונה עשוי לדחות את הצעות החוק שיידרש לאשר על פי ההסכם.

"אין תכנית ב', אך תהיה דרך ארוכה וקשה עד שנגיע לכל היעדים", אמרה מרקל, אשר גם היא נדרשת לאישור הבונדסטאג כדי להעביר את חבילת החילוץ. "נדרש יישום מידי של רפורמות יסודיות ועמוקות במשק היווני, כמו הפרטת בנקים, מכירת נכסי מדינה ופתיחת שוק העבודה לתחרות כחלק מהצעדים". מרקל ציינה כי רה"מ ציפראס הוביל את הקו לפיו היוונים מאוד רוצים להישאר בגוש האירו.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו