חתימת ההסכם שהיה צפויה להתרחש הערב, נדחתה בפעם הרביעית במספר בשבועיים האחרונים, מסיבות שלא דווחו • דובר הבית הלבן: "השיחות יימשכו כל עוד יש טעם לכך. השגנו התקדמות ממשית והפערים צומצמו אבל עדיין נותרו כמה נקודות במחלוקת"

הסכם הגרעין בין איראן לשש המעצמות לא ייחתם הלילה, כך הודיע שר החוץ של איראן ונציגה בשיחות, מוחמד ג'וואד זריף. גם דובר הבית הלבן אמר כי יהיה צורך בהארכה קצרה נוספת של השיחות. שני הצדדים לא דיווחו מהן המחלוקות המונעות את החתימה.

מדובר בהארכה רביעית של המועד הסופי לחתימה מאז ה-30 ביוני, שנקבע כתאריך היעד לסיום השיחות בהסכם או בכישלון. הבוקר היה נראה כי כל העניינים סוכמו ונסגרו לקראת החתימה אשר הייתה צפויה הערב, ובטהראן כבר החלו בהכנות מעשיות לחגיגות ה"ניצחון ההיסטורי", בהכרה הבינלאומית בזכותה של איראן לאנרגיה גרעינית.

נשיא איראן, חסן רוחאני, פרסם אחר הצהריים הודעה אופטימית, בה כתב כי "העסקה היא ניצחון לדיפלומטיה ולכבוד ההדדי על פני הפרדיגמה הלא-מעודכנת של הדרה וכפייה. זו התחלה טובה", אולם מיהר למחוק את ההודעה לאחר דקות ספורות, כשהתברר כי החתימה על ההסכם מתרחקת, לפי שעה. לאחר המחיקה פרסם שר החוץ שלו, זריף, הודעה מעודכנת, לפיה "אם תושג עסקה זה יהיה ניצחון לדיפלומטיה שמשמעותו שכולם ניצחו כאשר כולם היו יכולים להפסיד. פשוט מאוד. לא צריך ספינים".

קרא עוד:
[postim]

בתדרוך שמסר לכתבים בוושינגטון, אמר דוברו של הנשיא ברק אובמה, ג'וש ארנסט, כי "השיחות יימשכו כל עוד יש טעם לכך. השגנו התקדמות ממשית והפערים צומצמו אבל עדיין נותרו כמה נקודות במחלוקת".

על פי האמריקנים, בשבועיים האחרונים הושגה התקדמות חשובה, אבל הנושאים הקשים הם שהושארו לסוף. בינתיים הסכימו הצדדים להמשיך לדבר מחר כשהסכם הביניים יימשך כל עוד מתקיימות שיחות. ארנסט מסר כי הנשיא אובמה מתודרך פעמיים ביום על מצב השיחות על ידי היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס, האחראית על הקשר בין הבית הלבן לבין המשלחת האמריקנית בווינה.

לדבריו, אובמה הורה למשלחת לעמוד על כך שכל מה שהושג בהסכם המסגרת בלוזאן בחודש אפריל ייכלל בהסכם הסופי. "הנשיא מסרב לסגור את ההסכם בחיפזון והמעצמות לא יחתמו עד שהדאגות שלנו לא ייפתרו".