התקשורת האיראנית תוקפת את מנהיג חמאס בשל ביקורו בסעודיה – אויבתה הראשית במפרץ הפרסי - שם נועד עם המלך סלמאן לפגישה נדירה • נגד משעל נטען כי הוא אף עומד יחד עם סעודיה לצד המורדים הסונים בסוריה ונגד המורדים השיעים בתימן, בניגוד לעמדת איראן

אויבו של אויבי גם הוא אויבי: מתקפה מרוכזת של כלי התקשורת באיראן נגד תנועת חמאס והעומד בראשה, חאלד משעל, לאחר שזה האחרון ביקר בריאד ונפגש עם מלך סעודיה, סלמאן. הממלכה הסונית-וואהבית נחשבת כיום לאויבתה הגדולה ביותר של איראן השיעית בעולם המוסלמי.

"תנועת חמאס היא חלק מארגון האחים המוסלמים, וחלק גדול מהאופוזיציה בסוריה הוא מהאחים המוסלמים", הסביר אחד מהעיתונים בטהראן. "חמאס לא אימצה את עמדת איראן ביחס למלחמת האזרחים בסוריה (לצדד במשטרו של הנשיא בשאר אל-אסאד. י"פ) ועמדה לצד האופוזיציה. משלב זה יש משבר בין חמאס לטהרן".

קרא עוד:
[postim]

בעיתון האיראני נכתב עוד כי "משעל, בניגוד למאמצי איראן ופעילותה למען סיום מלחמת האזרחים בסוריה, פנה לריאד ועמד לצד סעודיה. הדבר לא הסתכם בכך, הוא גם עמד לצד הסעודים במסגרת המתקפה שלהם בתימן, כדי לשנות את המאזן שם לטובתה. ההתקרבות של חמאס לסעודיה אינה אלא הכרזת מלחמה מצידה על איראן, בשם סעודיה".

ה'כופרים' משני עברי המתרס שיתפו פעולה נגד ישראל

כפי שטוען העיתון האיראני, יסודה של חמאס הוא אכן בתנועת 'האחים המוסלמים' הסונית הקיצונית, אשר האידיאולוגיה שלה חופפת למדי לארגוני המורדים בסוריה כמו דאע"ש וג'בהת א-נוסרה. לאחר מתקפת הטרור הגדולה בחצי האי סיני על ידי שלוחת דאע"ש במצרים, טען הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי כי חמאס סייע לארגון הרצחני בנשק ובלוגיסטיקה, טענה שאושרה על ידי גורמים בכירים בישראל.

למרות העובדה שהסונים והשיעים רואים אלו באלו כ'כופרים' שיש להשמידם, כפי שנחשבים בעיניהם היהודים ולהבדיל אא"ה הנוצרים, לאיראן ולחמאס ישנה היסטוריה ארוכה של שיתוף פעולה כנגד האויב המשותף – מדינת ישראל. בשנים האחרונות ישנן עליות ומורדות ביחסים, אולם למרות זאת, איראן המשיכה לספק מימון ונשק רב לארגוני הטרור הפלסטיניים ברצועת עזה, ובראשם חמאס והג'יהאד האסלאמי.

ביקורו של משעל בסעודיה, עשוי לסתום את הגולל על מערכת היחסים המורכבת בין שתיים מאויבותיה הגדולות ביותר של ישראל, אשר אינן מסתירות את רצונן להשמידה. ראש הלשכה המדינית של חמאס ביקש להביא להידוק היחסים עם סעודיה ובאמצעותה להפגת המתח בינו לבין מצרים של סיסי, אולם גילה כי לא ניתן להחזיק בחבל משני קצותיו.