בשל קריסת שירותי התברואה, הזבל לא מפונה והוא פשוט נערם ברחובות, כאשר יחד עם החום הקיצי וגלי השרב המזרזים את תהליכי הריקבון, החיים בעיר נהפכו לבלתי אפשריים • התושבים מאשימים באחריות למצב את השחיתות השלטונית ואת המוני הפליטים מסוריה

לבנון סוערת בגלל… אי פינוי האשפה. לפחות 44 מפגינים וכ-30 שוטרים נפצעו אמש בהפגנות אלימות במיוחד בביירות, במסגרת המחאה הציבורית על קריסת שירותי התברואה במדינה ועל השחיתות השלטונית שגרמה לכך.

ההפגנות פרצו במוצאי שבת והן אורגנו על ידי פעילים חברתיים שביקשו למחות על המצב הקשה, לאחר שבמשך יותר מחודש לא מפונה האשפה מרחובות הבירה. עד מהרה, הפכה המחאה לאלימה בקנה מידה רחב ואלפי המפגינים החלו להתעמת עם השוטרים, אשר השיבו מצדם בתותחי מים, גז מדמיע, כדורי גומי, אלות ואף באש חיה.

לאחר ההפגנה במוצאי שבת, בה נהרג אדם אחד ונפצעו כ-35, הודיעו הפעילים החברתיים כי המחאה "נחטפה" על ידי גורמים אנרכיסטים ואלימים וכי הם פועלים לפנות את המפגינים מהרחובות, אולם ישובו למחות עד למציאת פתרון פוליטי למצב הקשה. אמש, כאמור, התחדשו ההפגנות האלימות ביתר שאת ובאופק לא מסתמן מוצא כלשהו.

קרא עוד:
[postim]

בינתיים, קבוצות של תושבים החלו לשרוף חלק מהררי הפסולת ברחובות, מה שמחריף שבעתיים את זיהום האוויר. שר הבריאות הזהיר מאסון אקולוגי, לאחר שתושבים החלו להשליך כמויות גדולות של אשפה אל הים ואל שטחים פתוחים מחץ לעיר, אשר לא הוכשרו להטמנת פסולת.

הסיבה הישירה למחאה היא הצטברות האשפה הביתית ברחובות הבירה הלבנונית, בשל סגירת המזבלה המרכזית של העיר לפני כחודש. מאז הזבל לא מפונה והוא פשוט נערם ברחובות, כאשר יחד עם החום הקיצי וגלי השרב המזרזים את תהליכי הריקבון, החיים בביירות נהפכו לבלתי אפשריים.

אזרחי לבנון הזועמים על המצב התברואתי הנורא, מצביעים על הגורם המרכזי האחראי לו – השחיתות השלטונית אשר משתקת את הרשויות ומונעת את מציאתו של כל פתרון בנושא. לדבריהם, כניסתם של 1.2 מיליון פליטים מסוריה לשטח המדינה הקטנה, בה מתגוררים פחות מ-5 מיליוני תושבים, תרמה אף היא את חלקה לקריסת מערכות השלטון הרעועות ממילא.