יחזרו לשולחן המו"מ? איראן נותקה ממסלקת הכספים הבינלאומית

טבעת החנק סביב איראן ובמיוחד הכלכלה האיראנית מתהדקת: חברת "סוויפט" - מסלקת הכספים הגדולה בעולם, הודיעה כי תנתק את המערכת הפיננסית של איראן ממערך סילוק הכספים העולמית • גורמים כלכליים: צעד זה עלול להעלות את מחירי הנפט בעולם

טבעת החנק מתהדקת: מסלקת הכספים הבינלאומית "סוויפט" (SWIFT) הודיעה היום (ה') כי ניתקה את קשריה עם בנקים איראניים אשר נתונים תחת עיצומי האיחוד האירופי.

קרא עוד:

[postim]

כ-6 טריליון דולר ביום

באמצעות חברת "סוויפט", מועברים מדי יום כ-80 אחוז מהתשלומים בעולם בין בנקים ומערכות פיננסיות – כ-6 טריליון דולר ביום. למערכת מסלקת הכספים מחוברים למעלה מ-9,000 מוסדות פיננסיים ובנקים ברחבי העולם.

צעד זה – בנוסף לשורת צעדים שכבר נעשו בכדי לבודד את איראן, נועד לחנוק את המערכת הפיננסית האיראנית באופן מיידי דבר שימנע מאיראן לבצע עסקים עם העולם וליהנות מכספי הנפט שהיא מוכרת.

כמעט בלתי אפשרי להעביר כסף במערכת הבינלאומית ללא המסלקה המדוברת, ועל כן הניתוק נחשב לצעד דרמטי במיוחד בבידודה של טהרן בזירה הבינלאומית.

על פי דיווחים מסוימים, ראש הממשלה בנימין נתניהו, העלה את הבקשה הזו בפגישות שקיים לאחרונה עם ראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר ונשיא ארצות הברית ברק אובמה "כחלק מהלחץ הבינלאומי לעצירת תכנית הגרעין האיראנית".

"צעד יוצא דופן וחסר תקדים"

בהצהרה מטעמה הודיעה חברת "סוויפט" כי הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי "אוסרות על חברות כמונו להמשיך ולספק שירותי העברה פיננסיים לבנקים שעליהם הוטלו העיצומים". לזרו קמפוס, מנכ"ל חברת "סוויפט", אמר כי "ניתוק בנקים הוא צעד יוצא דופן וחסר תקדים עבורנו. זוהי תוצאה ישירה של הפעילות הבינלאומית הנרחבת להגביר את העיצומים הכלכליים על איראן".

ניתוק המערכת הפיננסית של איראן עלולה להזניק את מחירי הנפט בעולם, אך גם לאלץ את איראן למהר לשולחן המו"מ על תוכנית הגרעין, והפעם לנסות ולא להסתיר מידע.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *