חוסר רגישות קיצוני: הנהלת המוזיאון באושוויץ הציבה 'מקלחות' בכניסה למחנה

ישראלי שביקר במקום מתאר: "בני הנוער שהיו שם, לא כל כך שמו לב לזה והתייחסו לזה בשעשוע, אבל לי זה עשה 'דה ז'ה וו' של טיהור והשמדה במקלחות; בהנהלה אמרו שהם מצטערים אם נפגעתי. אמרתי להם בתגובה כי אין שום דרך להתנצל בפני קורבנות השואה" • המתקן עדיין פועל במקום, בטענה כי זו הדרך היחידה לרענן את המבקרים בחום הכבד, אשר טיפס עד 35 מעלות

מבקרים שהגיעו בימים האחרונים לסיור בשטח מחנה ההשמדה אושוויץ שבפולין, הזדעזעו לגלות כי בכניסה הותקן מתקן המזכיר את המקלחות האיומות, בהם נחנקו למוות מיליוני יהודים בגז ציקלון B בשנות שואת יהדות אירופה.

המתקן מתיז ענני טיפות מים ומטרתו לרענן את המבקרים המסיירים בשטח הפתוח בחום הכבד של שלהי הקיץ, אשר הגיע בימים האחרונים לכ-35 מעלות. הצבת המתקן נעשתה ככל הנראה מתוך מחשבה חיובית וללא כוונות זדון, אך גם לאחר שההנהלה קיבלה אינספור פניות ממבקרים יהודים ומארגונים בינלאומיים הפועלים לשימור זכר השואה, ה'מקלחות' המצמררות עדיין לא הוסרו.

"בני הנוער שהיו שם, לא כל כך שמו לב לזה והתייחסו לזה בשעשוע, אבל לי זה עשה 'דה ז'ה וו' של טיהור והשמדה במקלחות", אומר מאיר בולקה, ישראלי כבן 50 שביקר במקום. הוא סיפר כי פנה אל ההנהלה וביקש להסיר את המתקן, אך זו השיבה בשלילה והסבירה כי הוא נועד להתרעננות בחום הכבד. "הם אמרו שהם מצטערים אם נפגעתי. אמרתי להם בתגובה כי אין שום דרך להתנצל בפני קורבנות השואה", סיפר בולקה בכאב.

קרא עוד:
[postim]

הנהלת המוזיאון גילתה קצת באיחור את הסערה שהתעוררה, והגיבה בהסבר ארוך המתאר את תנאי החום הכבד השורר במקום, בשל הקיץ אשר לוהט השנה באופן חריג, ואת העובדה שרבים מבין המבקרים המגיעים מארצות צפוניות וקרות יותר, אינם רגילים לתנאי מזג אוויר שכאלו.

מקלחות אושוויץתזכורת מחרידה. תאי הגזים במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו

בגילוי נוסף של חוסר רגישות, מתארת תגובת ההנהלה בדיוק נמרץ את 'ההבדלים היסודיים' בין המתקן שהוצב לבין הדרך הטכנית המדויקת בה נרצחו היהודים בתאי הגזים.

"באמת קשה לנו להגיב על האזכורים ההיסטוריים", אומרים בהנהלת מוזיאון אושוויץ, "אבל מתזי הערפל אינם נראים כמו מקלחות, מלבד העובדה שהמקלחות שהותקנו על ידי הנאצים בתאי הגזים,  כלל לא היו בשימוש – גז הציקלון B הוזרם אל התאים דרך חורים בתקרה או בקירות"…

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן