הממשל הצליח לגייס 34 סנאטורים לתמיכה בהסכם, מה שלא יאפשר למתנגדים בסנאט להפיל את הווטו הנשיאותי הצפוי • אנשי הנשיא מרכזים כעת מאמצים להשיג 7 תומכים נוספים, כדי למנוע אפילו החלטה ראשונית נגד ההסכם ולייתר את הצורך בהטלת וטו

הישג משמעותי לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה: לפחות 34 סנאטורים יצביעו בעוד כחודש בעד הסכם הגרעין עם איראן, מה שסותם את הגולל על האפשרות שהקונגרס יטרפד את ההסכם השנוי במחלוקת.

לאחר שבימים האחרונים הצטרפו עודו ועוד סנאטורים ממפלגתו של הנשיא לתמיכה פומבית בהסכם, היום הודיעה הסנאטורית הדמוקרטית ברברה מיקולסקי ממרילנד כי תצביע בעד ובכך עלה מספר התומכים לסכום הדרוש לממשל כדי למנוע את סיכול ההסכם.

הצטרפותה של מיקולסקי באה יממה בלבד לאחר הודעת התמיכה של הסנאטורים הדמוקרטים בוב קייסי מפנסילבניה וכריס קונס מדלאוור. הודעתו של קייסי נחשבה לניצחון מוראלי חשוב עבור הנשיא, משום שבעבר הוא הביע ביקורת חריפה על ההסכם וסומן על ידי מחנה המתנגדים כעורק פוטנציאלי.

קרא עוד:
[postim]

בכך בא אל סיומו – הצפוי מראש, יש לומר – המאבק העיקש שניהלו ראש הממשלה, בנימין נתניהו ואנשיו, בראשם שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, להשיג רוב של שני שליש מחברי הסנאט שיצביעו נגד הסכם הגרעין. במאמצים נטלו חלק גם ארגונים יהודיים רבי השפעה בארצות הברית, כשהבולט שבהם הוא השדולה היהודית למען ישראל, איפא"ק.

בשל הרוב הרפובליקני בסנאט ובבית הנבחרים, אין סיכוי שיהיה רוב בעד ההסכם, אך הנשיא יכול להטיל וטו על ההחלטה הצפויה נגד ההסכם ובכך לאשרו למרות התנגדות המחוקקים. כדי להתגבר על וטו נשיאותי נדרש רוב של 67 מתוך 100 חברי הסנאט, כאשר לשם כך ניסו אנשי מחנה ה'נגד' לגייס את קולותיהם של 13 סנאטורים דמוקרטים, מלבד 54 הרפובליקנים.

מתוך 46 החברים הדמוקרטים בסנאט, עד כה הודיעו, כאמור, 34 על תמיכה ואילו שני סנאטורים בלבד הודיעו כי יצביעו נגד. מבין 10 הסנאטורים הנותרים, יקל על אנשי הנשיא לגייס 7 נוספים, כדי להעלות את סכום התומכים ל-41 – מספר שיאפשר לדמוקרטים לערוך פיליבסטר ולמנוע אפילו החלטה ראשונית נגד ההסכם. תוצאה כזו תחסוך מהנשיא אובמה את הצורך בהטלת וטו וכפי שזה נראה עתה, היעד אפשרי בהחלט.

גורמים מדיניים בירושלים: "רוב מוצק בציבור האמריקני ובקונגרס מתנגד להסכם"

בסביבת ראש הממשלה נתניהו הגיבו לכישלון ואמרו כי "ראש הממשלה הבהיר לפני נאומו בקונגרס בחודש מרס שחובתו היא להציג את דאגותיה של ישראל באשר להסכם עם איראן, לעם האמריקני ולנציגיו.

"רוב מוצק בציבור האמריקני ובקונגרס מסכים עם עמדה זו. ככל שההתנגדות להסכם עם איראן תהיה גדולה יותר, כך ישתקף הדבר במדיניות האמריקנית כלפי ישראל והאזור בהמשך. הברית בין ארה"ב לישראל איתנה. לראש הממשלה אין ספק ששתי המדינות ימשיכו לעבוד יחד להתמודד עם האתגרים הגדולים מולנו".