בכיר באייפא"ק מאשים: נאום נתניהו בקונגרס גרם לדמוקרטים לתמוך בהסכם

"המחוקקים הדמוקרטים היו מלאי כעס ומרירות כלפי נתניהו, שהכריח אותם לבחור בין הנשיא לבין ישראל. מאותו רגע מלאכת השכנוע של אובמה הפכה ליותר קלה", טען הגורם • הממשל הזמין את ח"כ עומר בר-לב לוושינגטון, כהוקרה על תמיכתו בהסכם הגרעין

גורם בכיר בשדולה היהודית הפרו-ישראלית בוושינגטון מאשים את נתניהו כי פעולותיו הבוטות נגד הנשיא ברק אובמה הן אלה שגרמו להתלכדות המחוקקים הדמוקרטים בתמיכה בהסכם הגרעין, למרות שחלקם הגדול התנגד לעסקה עם איראן.

"הנאום של נתניהו בקונגרס הפך את הסוגיה האיראנית למפלגתית. ברגע שהוא התעקש ללכת למהלך הזה, שנתפס כמהלך של הרפובליקנים נגד הנשיא, איבדנו חלק משמעותי מהמפלגה הדמוקרטית, חלק שבלעדיו אי אפשר היה לחסום את ההסכם", אמר הבכיר ל'וואלה ניוז'.

"זה תמיד היה יעד קשה להשגה, אבל לבוא ולהגיד עכשיו שזה היה בלתי אפשרי מההתחלה וכולם ידעו שזה בלתי אפשרי, זה פשוט לא נכון", אמר הגורם בתגובה לטענות ההתגוננות של ראש הממשלה ואנשיו, לפיהן המאבק לא נועד לייצר רוב לטרפוד ההסכם אלא רק להעלותו לתודעה הציבורית בארה"ב.

קרא עוד:
[postim]

לדבריו, "כמה שבועות לפני הנאום של נתניהו בקונגרס, הייתה פנייה אליו מצד סנאטורים דמוקרטים, שאמרו לו לבטל את הנאום, ושזה לא ראוי שראש ממשלת ישראל פועל ככה מאחורי הגב של נשיא ארצות הברית. במקום הנאום, הם הציעו לו להגיע לוושינגטון ולהיפגש איתם לשיחה סגורה, בלי מצלמות טלוויזיה, שבה הוא יוכל להסביר את עמדתו בנושא האיראני.

"הרבה אנשים פה חושבים שאם נתניהו היה מקבל את ההצעה שלהם, זה היה משפר את הסיכויים שלנו. מה שקרה בפועל זה ש-50 מחוקקים דמוקרטים החרימו את הנאום, ורבים אחרים היו שם, אבל מלאי כעס ומרירות כלפי נתניהו, שהכריח אותם לבחור בין הנשיא לבין ישראל. מאותו רגע הסיפור של ההסכם עם איראן הפך להיות דמוקרטים נגד רפובליקנים, כמו הרבה נושאים פוליטיים אחרים. זה הפך את מלאכת השכנוע של אובמה ליותר קלה".

הממשל האמריקני מתגמל את נאמניו

בתוך כך, הבלוגרית הפוליטית טל שניידר מדווחת ב'פלוג' כי חבר הכנסת עומר בר-לב מהמחנה הציוני הוזמן לסבב שיחות בוושינגטון, במהלכם יקבל תדרוכים בבית הלבן מבכירי הממשל, כתגמול על תמיכתו הפומבית בהסכם הגרעין.

10393989_495127363962266_5910552767948405362_n

שניידר מזכירה כי בר-לב – תא"ל במיל' ומפקד סיירת מטכ"ל בעבר –  היה הפוליטיקאי הישראלי היחיד שהיה לו את אומץ הלב הציבורי לצאת נגד העמדה הרשמית של ראש הממשלה בנושא הסכם הגרעין האיראני, אליה הצטרפו גם ראשי האופוזיציה, כולל יצחק הרצוג.

במאמר שפרסם בר-לב מיד לאחר חתימת ההסכם, הוא כתב כי "ההסכם איננו אופטימלי והוא נושא עמו מספר נקודות תורפה חמורות שאין לפקפק בהן. עם זאת, לאחר שנחתם – והוא נחתם, אם מישהו במקרה אינו זוכר – צריך להודות שתוכנו דווקא מצמצם את האיום הגרעיני הישיר על המדינה בשנים הקרובות – אעז לומר – באופן דרמטי".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *