במפגש משותף של ראשי המדינות בברלין הובהר: לא יהיה שיתוף פעולה לשיחות שלום בזמן הקרוב • הקנצלרית הגרמנית הסכימה כי "אין זה הזמן להתקדמות בצעדים גדולים" • ראש הממשלה לאזרחי גרמניה: "אם ישראל לא הייתה, היו זורמים הרבה מאוד מיליונים נוספים לאירופה"

י"היוזמה הצרפתית כפי שהיא פורסמה היא תמוהה" קבע ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה משותפת עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שהסכימה לרוח הדברים ואמרה כי "אין זה הזמן המתאים להתקדמות משמעותית בתהליך השלום".

נתניהו אמר כי ההצהרה הצרפתית על קיום ועידה בינלאומית שתוצאתה ידועה מראש- תמוהה. לדברי ראש הממשלה, האיום הצרפתי בהכרה במדינת פלסטין במקרה של כשלון השיחות מבטיח את כשלון הועידה "כשהפלסטינים יודעים שזה לא משנה אם המדינה הזאת תהפוך לעוד דיקטטורה איסלאמית, זה לא משנה אם היא לא תתחייב באמת לסיים את הסכסוך ולהכיר במדינת היהודים, זה לא משנה אם לא יהיו בה סידורי ביטחון שימנעו את תפיסת השטח שישראל אמורה לפנות על ידי דאעש או חמאס, רק נקבע שיש מדינה, אז ודאי שיש פה ניגוד פנימי, כי הם לא יעשו שום דבר". ראש הממשלה הבהיר כי יש דרך אחת לקדם שלום– במשא ומתן ישיר בין הצדדים וללא תנאים מוקדמים, "זאת הדרך האמיתית, ואני חושב שכל מי שמנסה לסטות ממנה, לא יקדם משא ומתן מוצלח".

הקנצלרית מרקל אמרה כי דנה עם נתניהו במהלכים הבאים האפשריים בתחום המדיני, למרות ההבנה כי "זו אינה העת להתקדמות משמעותית" אפשר בינתיים "לבצע שיפורים מסוימים". גרמניה, כך הבטיחה מרקל, תמשיך לתמוך בישראל ולעבוד עמה בשיתוף פעולה בטחוני הדוק, "ישראל, אירופה וגרמניה מתמודדות עם אותם אתגרים, ושוחחנו ברוח זו על דרכי המאבק במדינה האסלאמית ובמתווה הפעולה לעצירת איום הטרור".

קרא עוד:
[postim]

במהלך מסיבת העיתונאים המשותפת התייחס נתניהו להתקדמות יחסי החוץ של ישראל עם האיחוד האירופי ושרת החוץ שלו, פדריקה מוגריני. "שמעתי ממוגריני כמה דברים מאוד ברורים: ראשית, הם לא יפתיעו אותנו בעוד יוזמות. שנית, הם נגד ה-BDS וחרמות, ההנחיות החדשות לסימון מוצרים מעבר לגבולות הקו הירוק אינם מהווים תקדים לקביעת גבולות הקבע של מדינת ישראל בהסדר עתידי" אמר ראש הממשלה.

בפנותו לאזרחי גרמניה המודאגים בימים אלה משטף הפליטים האסלאמיים בארצם, אמר נתניהו: "צריך להתייחס בהוגנות למדינת ישראל. אנחנו לא שורש הבעיה במזרח התיכון, אנחנו חלק חשוב מהפתרון. אם ישראל לא הייתה שם, כל חלקו המערבי של המזרח התיכון היה נשטף על ידי כוחות האיסלאם הקיצוני, ויחד עם השיטפון הזה היו זורמים הרבה מאוד מיליונים נוספים לאירופה. ישראל היא חומת מגן של הציביליזציה המערבית בלב המזרח התיכון".