המועמד הרפובליקני מתבטא הערב בצורה שרבים בישראל לא יאהבו לשמוע ואומר כי הם ייאלצו לשלם על הסיוע הביטחוני מארצות הברית • מנגד, בראיון אחר הערב אמר כי יעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים

המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ, יעלה במהלך הלילה לנאום בפני וועידת איפא"ק – השדולה האמריקאית למען ישראל. כן צפויים לנאום שם שאר המועמדים הרפובליקנים לאחר שמוקדם יותר נאמה שם המתמודדת הדמוקרטית, הילארי קלינטון.

אך לפני נאומו, קרא טראמפ במסיבת עיתונאים שכינס באתר בנייה בוושינגטון הבירה למדינות המקבלות סיוע צבאי מארצות הברית "לשלם עליו". לדבריו, "יש לי כבוד גדול למדינות אלה. אני רוצה שהם ישלמו לנו. אני חושב שגם ישראל תעשה זאת. יש מדינות רבות שיכולות לשלם, ובגדול". התבטאות שבאיפא"ק כנראה לא יאהבו.

קרא עוד:
[postim]

מנגד, בריאיון לרשת CNN, ניסה טראמפ לקרוץ לקול הפרו-ישראלי בארצות הברית, והבטיח להעביר את השגרירות האמריקנית בישראל לירושלים, במקום מיקומה הנוכחי בתל אביב. יודגש כי בעבר כבר הבטיחו נשיאים שונים כי יעבירו את השגרירות אך לא קיימו את הבטחתם.

במהלך נאומה היום בוועידה, הבהירה המועמדת הדמוקרטית קלינטון כי במידה ותיבחר לנשיאות, ביטחונה של ישראל יעמוד בראש סדר העדיפויות. "אני מקווה שנוכל לחתום על הסכם אספקת נשק לעשר השנים הבאות כדי לשפר את בטחונה של ישראל לעתיד הרחוק. אני מחויבת ליתרון הצבאי הישראלי".

אתמול חשף טראמפ מעט מתוכן נאומו בכנס השדולה הפרו-ישראלית איפא”ק שייערך מחר. לדבריו, הסכם השלום בין ישראל לפלסטינים הוא אינטרס של ישראל. בראיון שהעניק לכלי תקשורת בארצות הברית אמר כי “זה אחד ההסכמים הקשים להגיע אליהם בעולם, אחרי כל כך הרבה עשורים של שנאה בין שני הצדדים”, ציין. “אין יהודי שלא רוצה הסכם. הסכם טוב, לא הסכם כמו של אובמה”.

טראמפ נשאל אם גם בנאומו דבריו ישדרו עמדה ניטרלית בין ישראל לפלסטינים, זכר לכמה התבטאויות שלו מהחודשים האחרונים, שבהן אמר כי בכדי להשיג הסכם שלום ינסה לשמש מתווך נטול-פניות בין הצדדים. “אין אדם יותר פרו ישראלי ממני, ותשמעו בנאום את מה שיש לי לומר”, הדגיש. כאשר התבקש להגדיר מהו הסכם טוב, סירב טראמפ לענות. “אגדיר את זה מחר” הדגיש. “כולם רוצים לראות הסכם אמיתי, כזה שיחזיק, לא משהו שיישבר. ואם אני אבחר, אני אתן לזה הזדמנות”.