לפחות 13 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בסדרת פיצוצים בשדה התעופה בבריסל • עשרה נוספים נהרגו ועוד עשרות פצועים מהפיצוץ ברכבת התחתית • חרדי מישראל מדווח מהזירה: שמענו את הפיצוצים באמצע שחרית בבית הכנסת • דיווח: לפני הפיצוצים נשמעו יריות וצעקות בערבית בשדה התעופה • כתבה מתעדכנת

העולמי מכה שוב באירופה: שני פיצוצים נשמעו הבוקר בשדה התעופה בבריסל. על פי דיווחים המגיעים מהזירה עולה כי הפיצוצים אירעו באולם ההמראות.

מהדיווחים עולה כי במקום לפחות 13 הרוגים ועוד עשרות פצועים. כוחות הצלה גדולים נמצאים בזירת האירוע. בעקבות האירועים, הוחלט על פינוי נמל התעופה והופסקו הנחיתות וההמראות במקום. גם תנועת הרכבות לנמל התעופה הופסקה בשל האירוע.

מדיווחים שהתקבלו בהמשך עולה כי נמצאה פצצה שלישית בשדה התעופה אך זו לא התפוצצה. שעה וחצי לאחר שפיצוץ בשדה התעופה, דווח על פיצוץ נוסף – הפעם בתחנת הרכבת התחתית הסמוכה למטה האיחוד האירופי בבריסל. בעקבות הפיצוצים העלתה בלגיה את רמת הכוננות שלה לדרגה הגבוהה ביותר.

בפיצוץ שאירע ברכבת התחתית נספרו לפחות עשרה הרוגים ועוד עשרות פצועים. סך הכל דווח עד כה על 23 הרוגים וכמאה פצועים. על פי הדיווחים, בשדה התעופה פוצץ עצמו מחבל מתאבד ובתחנת המטרו התפוצצו מעטפות ממולכדות.

קרא עוד:
[postim]

על פי כלי התקשורת המקומיים, הפיצוצים אירעו בסמוך לדלפקי חברת התעופה "אמריקן אייליינס". ככל הנראה היו מספר ישראלים בשדה התעופה בשעת הפיצוצים. משרד החוץ הודיע כי הוא בודק האם יש ישראלים בין הנפגעים. היחידה הבינלאומית של ארגון זק"א בקשר עם חדר המצב במשרד החוץ אם יש ישראלים שנפגעו בפיגוע. במקביל, צוות מתנדבי זק"א מבריסל ואנטוורפן עושים את דרכם למקום.

טיסה שיצאה היום משדה התעופה בישראל והייתה אמורה לנחות בבריסל, הופנתה לשדה תעופה חלופי. מרשות שדות התעופה נמסר בנמל התעופה בן גוריון נפתח חדר מצב. על ציבור הנוסעים להתעדכן בחברות התעופה. על פי הנחיות גורמי הביטחון כל הטיסות הישראליות מאירופה אינן מורשות להמריא לישראל – עד חצות.

עדיין אין אישור רשמי מהרשויות כי מדובר במתקפת טרור. עם זאת, סוכנות הידיעות הבלגית מדווחת כי יריות נשמעו בטרם אירעו שני הפיצוצים באולם ההמראות בשדה התעופה בבריסל. עוד דווח כי צעקות בערבית נשמעו במקביל לירי.

ישראל ירט, חרדי מישראל ששהה בשדה התעופה בבריסל סיפר: "יש פה בלאגן גדול, מעבירים אותנו ממקום למקום. כשהתרחש הפיצוץ הייתי בבית הכנסת, התפללתי שחרית, והרגשתי את הפיצוץ ואז היה עוד פיצוץ. הפיצוץ היה בכניסה לדלפקי 'אמריקן איירליינס' לפני הבידוק הביטחוני. יש פה חב"דניקים וגם כמה וכמה ישראלים".

עד ראיה סיפר לכלי תקשורת מקומיים: "אני עובד קרוב מאוד לשדה התעופה, ושמענו פתאום פיצוץ גדול. הכול רעד, וברגע אחד כל החלונות התנפצו. ראינו המון כבאים ואמבולנסים נוסעים לכיוון השדה".

2106643-18

כתב רשת "סקיי" אלכס רוסי, ששהה בנמל התעופה בזמן הפיצוצים, דיווח כי שהה בדיוטי פרי כששמע שני פיצוצים חזקים מאוד. "הרגשתי את הבניין זז, היה הרבה אבק ועשן", ציין רוסי. "הלכתי לעבר מוקד הפיצוץ וראיתי אנשים המומים. רבים חשבו שזו מתקפת טרור, אבל אין אישור רשמי מהרשויות. התקשורת המקומית מדווחת על נפגעים, וכל הרכבות לנמל התעופה עצרו".

עד ראייה נוסף, אדם העובד בשדה התעופה סיפר: "הייתי בהפסקה מהעבודה שלי ושמעתי פיצוץ גדול. ראינו את אולם ההמראות מחדר ההפסקות שלנו, וראינו ענת עשן שיוצאת משם. כל החלונות התנפצו לחלוטין. אנשים יצאו החוצה בהלם, זה לא נראה טוב".

עד נוסף סיפר לאחד מכלי התקשורת בבלגיה: "היה פיצוץ ראשון שגרם להד גדול באולם ההמראות, כמה שמשות התנפצו בגלל זה. לאחר כמה שניות כול השמשות באולם ההמראות התנפצו. אמבולנסים הגיעו מהר ואנשים פונו מכאן. היה המון עשן". הוא הוסיף כי "יש אנשים שנמצאים עדיין באזור איסוף הכבודה, אני באתי לחפש חבר שנמצא שם. זה כנראה קרה ליד הדלפקים, הרבה מהפצועים לובשים מדים של עובדי שדה התעופה. זה אזור מאוד-מאוד צפוף".