תחקיר שפורסם בתקשורת הבריטית חושף: כך משתמשת הרשות הפלסטינית בכספי משלם המיסים הבריטי למימון מחבלים ותמיכה בטרור • קמפיין ציבורי דורש לבחון מחדש את הסיוע לרשות • בריטניה מעבירה מידי שנה כמעט ארבע מאות מיליון ש"ח לפלסטינים

עיתון הדיילי מייל, מהעיתונים הנפוצים בבריטניה חשף את השיטה כיצד משתמשת הרשות הפלסטינית בכספי משלם המיסים הבריטי למימון מחבלים ותמיכה בטרור.

"חשיפת העובדה שאלפי טרוריסטים פלסטינים, כולל מתכנני פיגועי התאבדות ורוצחי ילדים, נהנים מתשלומי סיוע החוץ שלנו תגרום להלם, כעס וחוסר אמון", נכתב בפתח התחקיר. מה שידוע בישראל, כי הרש"פ תומכת בטרור, מתגלה כעת בבריטניה.

לפי מידה, המשבר הכלכלי שפוקד את אירופה, ואת בריטניה באופן ספציפי, גורם לבדיקה קפדנית יותר של ההוצאות הממשלתיות בכלל, ואגב כך לחשיפת המעורבות הממשלתית של המעצמות האירופיות במימון מכונת ההסתה והטרור של הרשות הפלסטינית.

קרא עוד:
[postim]

על-פי התחקיר, בריטניה מעבירה מדי שנה יותר מ-72 מיליון לירה שטרלינג (391,608,000 ש"ח) לפלסטינים. כשליש מתוכם מוענקים ישירות לרשות הפלסטינית, ש"מודה גלויות בתמיכתה בטרוריסטים, אותם היא מהללת כגיבורים ומשלמת להם קצבאות שסכומם עולה בהתאם לחומרת המעשים שביצעו".

למרות הודעה רשמית של הרשות הפלסטינית שהיא עוצרת את תשלומי הקצבאות הללו, חושפים הכותבים כי הרשות הפלסטינית מצאה דרך מקורית להערים על העולם: "הם העבירו את הכספים האלה דרך אש"ף, שחילק את הקצבאות במזומן, וכך הם רימו את המערב", כך נכתב בתחקיר.

במהלך ביצוע התחקיר, שערך חודשיים ימים, ביקרו כתבי הדיילי מייל בשטח וראיינו מחבלים אסירים לשעבר ומשפחות של אסירים בהווה, שאיששו קביעות אלו באופן חד-משמעי. "מספר אסירים לשעבר הודו בפני כי הם מקבלים מענקים חודשיים, שהחלו עוד בתקופת המאסר", מספר הכתב איאן בירלי.

לדבריו, עם השחרור מהכלא הוצעו למחבלים משרות ציבוריות מכניסות ברשות הפלסטינית, כאשר המשרות הטובות ביותר ניתנו למי שישב מעל 15 שנים בכלא הישראלי, זאת ללא קשר לכישוריהם המקצועיים. בירלי מציין כמה מקרים לדוגמה: אחמד מוסא, שהורשע ברצח שני ישראלים, מקבל מענק חודשי בגובה 605 לירות שטרלינג (כ-3,200 ש"ח).

מוטבים נוספים שנהנים מכספי הסיוע החוץ הבריטי, הם אמג'ד וחאכים אוואד, רוצחי משפחת פוגל מאיתמר. על-פי ההערכות, אמג'ד לבדו כבר זכה לקבל לפחות 16,000 לירות שטרלינג (87,000 ש"ח). אך ללא ספק, שיאן ה"שכר" של הרשות הפלסטינית, הוא עבדאללה ברגותי, "מהנדס" המטענים של חמאס במהלך האינתיפאדה השנייה האחראי למותם של נהרגו 66 בני אדם ולפציעתם של כ-500. ברגותי, המרצה 67 מאסרי עולם, זכה לסך מצטבר של לא פחות מ-106,000 לירה שטרלינג (576,534 ש"ח).

למענקים הכספיים הללו השפעה גם על המוטיבציה של פלסטינים לצאת ולפגע. הכותבים מצטטים מחקר שערך מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית', בו נחשפו מקרים בהם מחבלים הודו במפורש כי המוטיבציה שלהם הייתה כספי המענק הפלסטיניים. כזה הוא סיפורו של חאלד רג'וב, אב לשבעה שנעצר במהלך ניסיון רצח לפני כשנתיים, שהצדיק את מעשיו כך: "משפחתי תקבל כסף ותחייה בנוחות. ילדיי יזכו להכנסה חודשית קבועה".

ברשות הפלסטינית לא הכחישו את הממצאים. בשיחה עם עמאר נאסר, יועץ בכיר לשר הרווחה הפלסטיני, הוא עמד מאחורי מדיניות התמיכה במחבלים של הרשות והתריס: "היינו נותנים להם הרבה יותר כסף אם היינו יכולים". לדבריו, אם אי-פעם יזכו הפלסטינים בעצמאות הם ידרשו פיצויים מבריטניה, על תפקידה ההיסטורי בסיוע לציונות: "אתם צריכים לשלם לנו יותר כסף", אמר נאסר.