טראמפ מחץ את יריביו בבחירות המקדימות שהתקיימו אתמול באינדיאנה וזכה כמעט בכל צירי המדינה לוועידת המפלגה • קרוז: "מלכתחילה אמרתי שאמשיך בהתמודדות כל עוד יש לנו דרך אפשרית לניצחון. הלילה לצערי נראה שהדרך הזו נחסמה" • במפלגה הדמוקרטית: סנדרס השיג ניצחון מפתיע על קלינטון, אולם גם מועמדותה עדיין נראית בטוחה

דונלד טראמפ יהיה המועמד לנשיאות ארצות הברית מטעם המפלגה הרפובליקנית, כך התברר הלילה באופן כמעט סופי. המיליארדר השנוי במחלוקת השיג ניצחון מוחץ בבחירות המקדימות שנערכו אתמול במדינת אינדיאנה ובכך נסללה דרכו להשגת רוב של תומכים מבין צירי הוועידה המפלגתית.

בפריימריז באינדיאנה גרף טראמפ 53.3% מקולות הבוחרים, לעומת 36.6% ליריבו העיקרי, הסנאטור טד קרוז ו-7.6% בלבד למתמודד הנוסף, מושל אוהיו ג'ון קייסיק. הניצחון מעניק לטראמפ יותר מ-50 מתוך 57 הצירים של המדינה מרובת האוכלוסין וכעת נמצא במרחק קטן מאוד מהשגת היעד הנכסף של 1,237 צירים.

הסנאטור קרוז, שבשלב מסוים בקמפיין היה נראה שהצליח לבלום את תנופתו של טראמפ, נאם בפני תומכיו והודיע על פרישתו מהמרוץ. "מלכתחילה אמרתי שאמשיך בהתמודדות כל עוד יש לנו דרך אפשרית לניצחון. הלילה לצערי נראה שהדרך הזו נחסמה", אמר. "השקענו את הכול באינדיאנה, אבל המצביעים בחרו ללכת במסלול אחר. לכן, בלב כבד ובאופטימיות רבה באשר לעתיד האומה שלנו בטווח הארוך, אנחנו משעים את הקמפיין".

טראמפ לא ויתר על עקיצה נוספת למי שהוא כינה "טד השקרן", וטען עם היוודע התוצאות הראשוניות כי יריבו העיקרי "משתגע לחלוטין" לנוכח התבוסה המשפילה. בנאום הניצחון נקט קו ממלכתי יותר ושיבח את קרוז על כך שהיה "מתמודד מדהים" ו"בחור קשוח".

לצד ההתמודדות הרפובליקנית, גם הדמוקרטים הצביעו אמש באינדיאנה ושם ניצח במפתיע דווקא הסנאטור ברני סנדרס, שהשיג 52.5% מהקולות לעומת 47.5% ליריבתו, מזכירת המדינה לשעבר הילארי קלינטון. סנדרס זכה ב-43 מנציגיה של אינדיאנה לוועידה וקלינטון תסתפק ב-37.

למרות זאת, המרוץ הדמוקרטי נמצא גם הוא בסופו והאפשרות שסנדרס יצליח להדביק את הפער הגדול בו קלינטון מובילה עליו, נחשב אפסי. בבחירות שיתקיימו בחודש כסלו תשע"ז יתמודדו – בוודאות כמעט גמורה – דונלד טראמפ מטעם המפלגה הרפובליקנית והילארי קלינטון מטעם המפלגה הדמוקרטית.