אתר חדשות רוסי לקח את השמועה שהמחבלים התחפשו לחרדים צעד אחד קדימה • ח"כ השכל דורשת לשלול את תעודות העיתונאים של כתבי העיתון RT בגין פרסום שיקרי מטעה ומסית

המחבלים שביצעו את פיגוע הירי המחריד אתמול במתחם שרונה בתל אביב, לבשו חולצה לבנה ומכנס שחור. עידי ראייה לפיגוע אמרו בהתחלה כי הם התחפשו לחרדים ובאתר חדשות רוסי החליטו כי חרדים ביצעו את הפיגוע.

ח"כ שרן השכל עדכנה בתגובה: "פניתי היום אל מר ניצן חן ראש לשכת העיתונות הממשלתית בבקשה לשלול את תעודות העיתונאים של כתבי העיתון RT בגין פרסום שיקרי מטעה ומסית".

היא הסבירה כי "תקנון האתיקה של לשכת העיתונות הממשלתית אוסר במפורש על פרסום ידיעה שאינה אמת, שתוכנה אינו מדויק, מטעה או מסלף, הן ביודעין והן ברשלנות.

"לפני פרסומה של ידיעה, חלה חובה על העיתונאי ועל העיתון המפרסם לבדוק את נכונות הפרטים המפורסמים בזהירות הראויה לפי נסיבות העניין. התקנון קובע כי טעויות או אי דיוקים בפרסום העובדות יש לתקן במהירות, בהגינות ובהבלטה הראויה ביחס לפרסום המקורי. בנוסף לכך, במקרים המתאימים יש לפרסם גם התנצלות.

"רשת התקשורת RT פרסמה שיקרי דקות ספורות לאחר האירוע. פרסום פזיז זה של ידיעה שהיתה לכל הפחות לא מאומתת ועצם פרסומה בוצע ברשלנות טומן בחובו השלכות כבדות על דעת הקהל בעולם כלפי יהודים חרדים ומהווה קרקע פורייה לביסוס דעת קהל גזענית בעולם כלפי ישראל, כלפי יהודים וכלפי האוכלוסייה החרדית בעולם כולו.

לסיום אמרה כי "במדינה בה המצב הביטחוני והיחסים הבינלאומיים עם מדינות זרות הינם רגישים כמו בישראל ראוי לדרוש מעיתונים לפעול ביושרה כפולה ומכופלת ויש לפעול במלוא כובד המשקל כנגד מי שבקלות דעת לוקח לעצמו את החירות לפרסם שקרים כלפי קהילות שלמות אשר בינן ובין האמת אין דבר וחצי דבר".