טלטלה היסטורית: בניגוד לתחזיות – בריטניה הצביעה בעד פרישה מהאיחוד האירופי

בתום מאבק צמוד ותנודות שהתנהלו לאורך ספירת הקולות הלילה, מסתמן ניצחון ל"מחנה הפורשים" • מנהיג מפלגת העצמאות בנאום ניצחון: "היום הזה יזכר בהיסטוריה כיום העצמאות שלנו" • מתיחות לקראת המסחר בשווקי העולם בשל קריסת המטבע הבריטי ב- 10% אל מול הדולר - הירידה החדה והגדולה בהיסטוריה

דרמה היסטורית באירופה: בתום לילה מורט עצבים ולאחר תנודות אינסופיות שהסתמנו במהלך ספירת הקולות של 382 המחוזות שמקצתן עוד נספרות בשעות אלו ובניגוד לתחזיות המוקדמות של כמעט רוב הפרשנים, כלי התקשורת בבריטניה הכריזו על ניצחון גדול ל"מחנה הפורשים" ומכה ניצחת למצדדים בעד הישארות באיחוד ובראשם ראש הממשלה הבריטי דיוויד קמרון.

46 מיליון אזרחים בריטים יצאו אתמול ל הצביע בקלפיות שהוצבו ב- 382 אזורים ברחבי בריטניה המתחלקים ל-12 מחוזות מנהליים. חלק ניכר מאותם אזורים כבר דיווחו על התוצאות שלהם עד כה, ובשעות הקרובות צפויים שאר המחוזות למסור את הנתונים הרשמיים יותר, התוצאות הסופיות יתקבלו מהמוקד הארצי של בריטניה רק לקראת השעה 09:00 מהעיר מנצ'סטר.

בתוך כך קיימת דריכות שיא לקראת פתיחת המסחר בשווקי העולם בשל נפילת ערך המטבע הבריטי מול הדולר בלמעלה מ-10 אחוזים, לשם השוואה, הירידה הכי גדולה שתועדה בהיסטוריה עד כה הייתה של 4.1% בשנת 1992 במה שכונה "יום רביעי השחור" כלומר עוצמת הנפילה חזקה יותר מפי 2 מהשיא ההיסטורי.

יצויין כי העזיבה של בריטניה את האיחוד איננה מתרחשת מהיום למחר, על פי ההליך, על ראש הממשלה להשתמש בסמכותו ולבקש מהאיחוד האירופי לפרוש, לאחר הבקשה נכנסים הצדדים להליך מיוחד שיימשך על פני שנתיים כאשר בפרק הזמן הזה יתחולל משא ומתן בין הממשלה הבריטית לבין האיחוד האירופי ש"יסגרו את הקצוות". רק לאחר מכן תוכל בריטניה לפרוש מהאיחוד.

מנהיג מפלגת העצמאות הבריטית נייג'ל פראג', מי שהוביל את רשימת "מחנה הפורשים" מיהר לשאת את נאום הניצחון עם הסתמנות הפער האדיר בהפרש הקולות לטובת הפורשים ואמר "מדובר בניצחון לאנשים האמיתיים, היום הזה יזכר בהיסטוריה כיום העצמאות שלנו", אמר.

ההחלטה על פרישה מהאיחוד מהווה מכה קשה לראש הממשלה דיוויד קמרון שהניח את יוקרתו הפוליטית על "משאל העם" ההיסטורי כאשר היה ממצדדי ההישארות באיחוד.

נשיא ארה"ב ברק אובאמה נחשב גם הוא מהמפסידים הגדולים, לאחר שהטריח עצמו במיוחד לבריטניה על מנת להשפיע על דעת הקהל להתנגד להינתקות מהאיחוד ולהצביע בעד הישארות בה.

עוד בנושא:

רגע ההכרעה של בריטניה: האזרחים יכריעו האם להישאר באיחוד האירופי

קמרון מנסה לשכנע: ישראל זקוקה לבריטניה בתוך האיחוד

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *