אפקט בריטניה: בהולנד, צרפת, איטליה ופולין קוראים לפרוש מהאיחוד

האיחוד האירופי - הסוף? • מנהיגי מפלגות ימין במדינות רבות משבחים את החלטת אזרחי בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי וקוראים לממשל לערוך משאל עם ולעזוב את האיחוד האירופי

אפקט הדומינו לאחר פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי: במדינות נוספות ברחבי היבשת מתעוררים מנהיגי מפלגות הימין וקוראים גם לראשי מדינתם לפרוש ולצאת מהאיחוד האירופי.

מנהיג מפלגת הימין הקיצוני בהולנד, חירט וילדרס, קרא היום לערוך משאל עם במדינה על יציאתה של הולנד מהאיחוד האירופי. "אנחנו רוצים להיות אחראים בעצמנו על ארצנו, על כספינו, על הגבולות שלנו ועל מדיניות ההגירה שלנו", הסביר וילדרס.

גם מנהיגת מפלגת הימין הקיצוני בצרפת, מארין לה פן, שיבחה את תוצאות משאל העם וקראה אף היא לערוך משאל עם דומה בצרפת על היפרדותה מהאיחוד האירופי. "חירות העם תמיד מנצחת בסופו של דבר, בראבו לבריטניה", כתב סגנה.

קרא בנושא:

טלטלה היסטורית: בניגוד לתחזיות – בריטניה הצביעה בעד פרישה מהאיחוד האירופי

מנהיג מפלגת הימין באיטליה, הליגה הצפונית, בירך אף הוא את בריטניה ואמר כי איטליה צריכה להיות הבאה בתור שיוצאת מהאיחוד האירופי. "כל הכבוד על האומץ לשחרר את האזרחים. הלב, המוח והגאווה מנצחים את השקרים, האיומים והסחיטות. תודה בריטניה. עכשיו תורנו", אמר המנהיג מטאו סלביני.

במקביל, גם שר החוץ בממשלת פולין, הלאומנית-שמרנית, שיבח את התוצאות ואמר כי ניצחון "ברקסיט" הוא סימן לכך שאירופה צריכה לשנות את החשיבה שלה.

עם זאת, נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, אמר כי החלטה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי לא תגרור החלטות דומות במדינות אחרות בגוש. "לא תהיה תגובת שרשרת. אני לא סבור שמדינות אחרות יהיו אמיצות ללכת בדרך המסוכנת הזאת", אמר.

מנגד בגרמניה התעוררו לבוקר קשה עם הידיעה על עזיבת אחת מבעלות בריתה ושותפותיה הכלכליות החזקות ביבשת. שר החוץ של גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר אמר היום כי ההחלטה של בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי מציינת יום עצוב לאירופה. "החדשות מבריטניה מעציבות מאוד. זה נראה כמו יום עצוב לאירופה ולבריטניה", אמר שטיינמאייר.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *