דו"ח בבריטניה: לא היה בסיס להצטרפות לפלישה לעיראק

לאחר שבע שנות עבודה, מפרסמים היום בבריטניה דו"ח הטוען כי בריטניה לא הייתה צריכה להצטרף למלחמה בעיראק • טוני בלייר התחייב בפני בוש שיעמוד לצדו "לא משנה מה יקרה"

 • אמירת פרשת המן שתים מקרא ואחד תרגום ביחד עם מרן שה"ת הגר"ח קניבסקי

  תוכן מקודם

 • ביום המסוגל ג' בשלח שידור חי מביתו של מרן שה"ת, הצטרפו 》

  תוכן מקודם

 • ראש ישיבת פורת יוסף בבקשה יוצאת דופן: הצילו תלמיד שלי!

  תוכן מקודם

 • עצוב: טיפל בילדים תשושי נפש ונכנס לדיכאון עמוק

  תוכן מקודם

ועדת החקירה הבריטית פרסמה היום את הדו"ח החמור בנוגע למעורבותה של הממלכה המאוחדת במלחמה בעיראק. ראש הוועדה, ג'ון צ'ילקוט, הציג את עיקרי הדו"ח ואמר כי בריטניה הצטרפה לפלישה "לא כמוצא אחרון" לפני שנבדקו חלופות אחרות". עוד קבע הדו"ח כי לא היה בסיס חוקי מספק לפלישה.

הדו"ח הוצג היום לאחר שבע שנות עבודה. על פי ממצאי הדו"ח, ראש ממשלת בריטניה דאז טוני בלייר כתב לנשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' וו. בוש כי הוא יעמוד לצדו "לא משנה מה". לדברי צ'יקלוט, הצטרפות בריטניה לפלישה התבססה על מודיעין שגוי והוצאה לפועל באמצעות תכנון לקוי.

800px-thumbnail (1)

"בריטניה בחרה להצטרף לפלישה לעיראק לפני שחלופות אחרות לפירוז נבדקו. פעולה צבאית באותו זמן לא היתה המוצא האחרון". לדבריו, ראש הממשלה דאז טוני בלייר וממשלתו הציגו את ההערכה אודות האיום שמהווה הנשק להשמדה המונית של מנהיג עיראק סדאם חוסיין ב"וודאות שלא היתה מוצדקת".

צ'ילקוט הדגיש שהדו"ח אינו תחליף לבית המשפט, ובית המשפט הבינלאומי אמר שההחלטה של בריטניה לצאת למלחמה אינה בסמכות השפיטה של בית המשפט. צ'ילקוט הוסיף: "עם זאת, הגענו למסקנה שהנסיבות בהן הוחלט שיש בסיס חוקי לפעולה צבאית בריטית היו רחוקות ממשביעות רצון".

Maduceteaching

בסך הכל גבתה המלחמה את חייהם של 179 חיילים בריטים ויותר מ–4,500 אמריקאים. כמו כן פגעה המלחמה באופן חמור בתדמית של בלייר, שעזב את תפקידו כראש ממשלה בשנת 2007, והיא ממשיכה להטיל צל כבד על היחסים בין בריטניה לארה"ב.

ראש הממשלה, דיוויד קמרון, אמר כי חשוב שהממשלה תלמד את הלקחים ממה שהשתבש בהצטרפות בריטניה לפלישה בעיראק. קמרון הוסיף: "התערבות צבאית היא תמיד קשה, ההכנות ליום שאחרי הפלישה, זה תמיד קשה ואני לא חושב שאנחנו צריכים להיות תמימים שיש דרך מושלמת לתכנן את הדברים". לדבריו, חשוב לזכור שהאלימות האיסלאמיסטית הקיצונית החלה הרבה לפני המלחמה בעיראק.

800px-thumbnail

טוני בלייר אמר בתגובה: "הדו"ח הפריך את ההאשמות על שקרים ורמייה. בין אם אנשים מסכימים או לא מסכימים עם החלטתי לצאת לפעולה צבאית נגד סדאם חוסיין, עשיתי את ההחלטה באמונה שלמה והאמנתי שהיא לטובת המדינה".

בלייר הוסיף: "אני לוקח אחריות מלאה על כל טעות בלי יוצא מן הכלל ולא תירוצים. עם זאת, אני מאמין שזה היה הדבר הנכון להפיל את סדאם חוסיין ואני לא מאמין שזו הסיבה לטרור שאנחנו חווים היום, בין אם במזרח התיכון או בכל מקום אחר בעולם. מעל הכל, אני רוצה להביע הערכתי לכוחותינו. אני מצר עמוקות על אובדן חיים ועל הצער שזה גרם למשפחות".

1024px-Flickr_-_The_U.S._Army_-_Loading_up

הכתבה מלווה בתמונות מהפעילות הצבאית בעיראק, מתוך ויקימדיה