44 מיליון וחצי המצביעים בצרפת ידעו מי יהיה הנשיא הבא שלהם רק עם סגירת הקלפיות

בוחרים נשיא: 44.5 מיליון בעלי זכות הצבעה יקבעו היום (א') מי יהיה הנשיא הבא של צרפת לחמש השנים הבאות: האם הנשיא ניקולא סרקוזי ימשיך לכהן בתפקידו או שמא יפנה את כיסאו בארמון האליזה לטובת יריבו הסוציאליסט, פרנסואה הולנד.

בסיבוב הראשון, ניצח הולנד את סרקוזי בהפרש קטן, אך פרשנים סברו כי בסיבוב הנוכחי הפער יגדל והמועמד הסוציאליסט יזכה ברוב קולות. למרות זאת, בסקר שנערך 24 שעות לפני הבחירות הגורליות, עלו נתונים קצת פחות מוחלטים. מהסקר עולה כי הולנד אומנם מנצח, אך בפער מצומצם, בהפרש של כ-4 אחוזים.

עוד באתר:

[postim]

הבחירות בצרפת לא היו סביב ההגירה או האסלאם הקיצוני, וגם לא סביב הטרור שהכה בצרפת בטולוז. נושא אחד עמד שם על הפרק – הכלכלה. מה שמוציא היום את הצרפתים אל הקלפי, היא האבטלה שנמצאת בשיא מאז שנת 2000, ויוקר המחיה שלא מפסיק להאמיר.

המשבר הכלכלי שפגע באירופה בזמן כהונתו של סרקוזי, והתגובה של הנשיא – הם הגורמים העיקריים למורת הרוח בצרפת נגד השלטון הנוכחי, והם הקלף הכי חזק של המועמד הסוציאליסט הולנד, שמוביל בסקרים. "כשיש ארבעה מליון מובטלים, כשרבע מהצעירים מתחת לגיל 25 מכירים מקרוב את האבטלה, מי מגן על הזכות לעבוד ומי פוגע בה?", אמר הולנד.

לה-פן, מנהיגת הימין הקיצוני שזכתה בסיבוב הקודם בתמיכה של 20 אחוזים, היתה יכולה לעזור לסרקוזי להישאר בכיסאו, לו רק הייתה קוראת לתומכיה להצביע עבורו. "אני אשים פתק לבן בקלפי", הכריזה לה-פן. "לא אתן מנדט לאף אחד מן המועמדים. ניצחון לאחד יהיה ניצחון לימין, ולשני יהיה ניצחון לשמאל. אבל מזה 30 שנה, ניצחונם הוא הפסד לצרפת".

44 מיליון וחצי המצביעים בצרפת ידעו מי יהיה הנשיא הבא שלהם רק עם סגירת הקלפיות, היום בשעה 20:00 שעון צרפת.

צילום: פלאש 90

בחירות בצרפת (1) בחירות בצרפת (2) בחירות בצרפת (צילום פלאש 90)