לאחר שפתרון שתי המדינות הוצא מהמצע של מפלגתו, תוקף המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב בחריפות את הנשיא אובמה על יחסו לישראל • סקרים: הפער מקלינטון מצטמצם והוא עומד כעת על 3 אחוזים בלבד

בשבוע הבא תאשר המפלגה הרפובליקנית את המצע החדש שלה לקראת הבחירות, מצע שלראשונה אינו מצדד בפתרון שתי המדינות. "המצע של מפלגתו הוא הכי פרו-ישראלי אי פעם", כתב הלילה מועמד המפלגה, דונלד טראמפ.

בהמשך הוא תקף בחריפות את הנשיא המכהן על יחסו לישראל וכתב: "האם הנשיא אובמה מנסה להשמיד את ישראל עם כל הפעולות הגרועות שלו? תחשבו על זה ותאמרו לי מה דעתכם".

בתוך כך, על פי סקרים שהתפרסמו שלשום בארצות הברית, המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון אמנם עדיין מובילה על טראמפ – אך הפער הצטמצם. מפער דו-ספרתי שהיה לה לפני שבוע, נותר פער של 3% בלבד לטובתה בסקר ארצי של NBC שנותן 47% תמיכה לקלינטון ו-44% לטראמפ.

יחד עם זאת, מצבו של טראמפ בסקרים עדיין רחוק מלהיות מזהיר כאשר שני שלישים מהצעירים האמריקנים סבורים שהוא גזען.

כזכור, לפני יומיים דיווחנו כי המפלגה הרפובליקנית בארה"ב מחקה מהמצע שהיא מגבשת לקראת בחירות 2016, את הנוסח המצדד בהקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. זו הפעם הראשונה מזה שנים ארוכות שהרפובליקנים משנים את עמדתם בסוגיה זו.

עם זאת יצויין כי מצע המפלגה אינו מחייב חוקית את הנשיא. אם דונלד טראמפ ייבחר מטעמם כנשיא הבא של ארצות הברית, יוכל, באם ירצה, להכריז על תמיכה בפתרון של שתי מדינות לשני עמים בסכסוך הישראלי – פלסטיני.

בנוסח החדש של המצע נכתב: "המפלגה שלנו גאה לעמוד לצד ישראל עכשיו ותמיד. ארה"ב מעוניינת לסייע בכינון שלום כולל ויציב במזרח התיכון, שידון על ידי אלה החיים באזור אנו מתנגדים לכל סוג של צעדים המיועדים לכפות הסכם או להכתיב לצדדים גבולות או תנאים אחרים".

הארגון היהודי השמאלני-קיצוני ג'יי סטריט מתח ביקורת על הניסוחים, וקרא להם "מסוכנים וחסרי אחריות". "יש כאן שבירה של מסורת בת יותר מחמישים שנה של קונצנזוס דו-מפלגתי בארה"ב לגבי המדיניות במזרח התיכון, והתנערות מההישגים החשובים של הנשיאים הרפובליקנים הקודמים בחיפוש אחר שלום בין ישראל לפלשתינים", מסרה הקבוצה בהודעה. "זה ישים את המפלגה הרפובליקנית ימינה מראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, שממשיך לטעון שהוא תומך בפתרון שתי המדינות".

עוד בנושא:

חתנו היהודי של טראמפ מגיב: "חמי לא אנטישמי"

טראמפ שוב עורר סערה: שיבח את סדאם חוסיין