בצל הידוק היחסים עם מצרים וחידוש הקשרים הדיפלומטיים עם מדינות מוסלמיות באפריקה מסתמנת פריצת דרך של ממש בערוץ הישראלי - סעודי • בכיר בלשכת רה"מ: "נתניהו נחוש לנצל את התהפוכות באזור לגיבוש ציר משותף עם המדיניות הסוניות החזקות"

בידוד מדיני? מתברר שבעולם המוסלמי לא שמעו עליו. היחסים הלא-רשמיים בין ישראל לסעודיה הפכו בשנים האחרונות לסוד גלוי במזרח התיכון. במרכז מערכת היחסים ניצבות הדאגה מהתעצמותה של איראן מחד, והאכזבה ממדיניות ארצות הברית באזור מאידך.

אלא שבימים האחרונים מסתמנת פריצת דרך ביחסים בין המדינות כשלא מן הנמנע שבקרוב ממש יהפכו היחסים לרשמיים.

הבוקר דווח כי משלחת סעודית רמת דרג ביקרה בישראל ביום שישי ונפגשה עם מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד.

"המשלחת, בראשותו של גנרל בדימוס אנוור אשקי, יושב ראש המרכז ללימודים משפטיים ואסטרטגיים במזרח התיכון שמקום מושבו בג'דה, ביקרה בישראל וברשות הפלסטינית. הגנרל פגש בגולד במלון "קינג דיוויד" בירושלים", נמסר ממשרד החוץ. תוכן השיחה ביניהם לא פורסם.

בכיר בלשכת רה"מ התייחס לנושא ואמר כי "נתניהו נחוש במאמציו לנצל את התהפוכות העולמיות לצורך גיבוש ציר ישראלי – סוני מוביל באזור". לדבריו, "מצרים והמדיניות המוסלמיות זה מה שרואים כולם, אולם מתחת לפני השטח מתנהלים תהליכים דרמטיים נוספים שכולנו נתבשר עליהם בקרוב".

נשיא מצרים בפניה נדירה לישראל: יש הזדמנות לשלום

נזכיר כי רק בשבוע שעבר חודשו היחסים הרשמיים בין ישראל לגיניאה לאחר שאלו נותקו בעקבות מלחמת ששת הימים.

מנכ"ל המשרד, דורי גולד, הגיע לפריז לרגל חתימת ההסכם בין ירושלים לקונאקרי. "אני שמח לבשר שבזה הרגע חתמנו, ראש לשכת נשיא הרפובליקה של גינאה מר איברהים חליל קאבה ואני, על הצהרה משותפת המודיעה על חידוש היחסים הדיפלומטים בין הרפובליקה של גינאה לבין מדינת ישראל", מסר גולד.

גולד הוסיף: "זוהי סגירת מעגל חשובה שעה שגינאה מחדשת את היחסים הדיפלומטים לאחר 49 שנים. מספר המדינות ביבשת אפריקה שעדיין לא עשו זאת הולך ומצטמצם ואנו תקווה שבקרוב מספר זה לא יהיה קיים עוד. ישראל קוראת למדינות שעדיין לא חידשו יחסים דיפלומטים ללכת בעקבות גינאה כך שנוכל לפעול יחד לטובת כל עמי האזור".

לדבריו, "גינאה וישראל הינן מדינות ששוררת ביניהן ידידות עתיקת יומין אשר התקיימה גם בשנים שבהם לא התקיימו יחסים דיפלומטיים. ישראל גאה בכך שנטלה חלק במאמץ הבינלאומי למגר את וירוס האבולה שתקף גם בגינאה". גולד הוסיף כי "אנו כמהים עתה לקדם את שיתוף הפעולה הבילטראלי ביתר שאת. ישראל נכונה להעמיד את ניסיונה ויכולותיה לטובת צרכיה הפיתוח של גינאה במגוון רחב של תחומים כגון חקלאות, ניהול מים והגנת מולדת".

יצויין כי בעת ביקורו של ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו באיזור, אמר לכתבים שליוו אותו: "בימים האחרונים, אחד המנהיגים עמם נפגשתי פה באפריקה, התקשר למנהיג של מדינה מוסלמית באזור שאין לה יחסים רשמיים עם ישראל וקבענו להיפגש". כעת צפוי נתניהו להפגש עם אלפה קונדה, נשיאה של גינאה.

קרא עוד בנושא:

בכיר ישראלי: "צה"ל תקף עם מזל"טים בסיני – באישור מצרים"

"ישראל חוזרת לאפריקה": נתניהו ונשיא קניה נפגשו על זכרונות מבצע אנטבה