אותרו שמונה חיילים נאצים שעבדו במחנה ההשמדה שטוטהוף

המרדף אחר אחרוני הנאצים שעדיין בין החיים: המשרד המרכזי לחקירת פשעי הנאצים הכריז כי אותרו ארבעה שומרים במחנה, שבו נספו כ-65 אלף בני אדם, וארבע נשים שעבדו כטלפניות

המשרד המרכזי לחקירת פשעי הנאצים בגרמניה איתר שמונה בני אדם שעבדו במחנה ההשמדה שטוטהוף, בצפון פולין, במהלך מלחמת העולם השנייה. השמונה כוללים ארבעה גברים שעבדו לכאורה כשומרים וארבע נשים שעבדו במחנה כטלפניות.

לדברי ינס רומל, ראש היחידה, כעת בוחנות הרשויות אם ניתן להעמידם לדין בגין סיוע לרצח. תיק החקירה הועבר לפרקליטות, שבסמכותה להגיש תביעה בנושא. בשנים האחרונות, יחידתו של רומל פעלה לאיתור חיילים נאצים, במסגרת חקיקה חדשה שאפשרה להעמידם לדין גם ללא הוכחה של קשר לפשע ספציפי.

בשלב זה התביעה במדינה תבדוק האם השמונה יכולים להיות מואשמים בסיוע לרצח, בכפוף למצבם הרפואי והנפשי. רק לאחרונה הורשע ונשלח למאסר ריינהולד הנינג, שומר במחנה ההשמדה אושוויץ למרות גילו המתקדם – אך במקרה זה נאספו ראיות על כך שידע מה מתרחש במחנה והוא אף הודה בדמעות כי היה צריך למנוע את הזוועות.

רונלד לאודר, נשיא הקונגרס היהודי העולמי, אמר בתגובה להודעה כי "מחויבות גרמניה לזהות יותר שומרים במחנות הנאציים היא מעודדת". לאודר הוסיף כי "אין הפתעה בכך שחלק ממבצעי הפשעים והשותפים להם עדיין חיים".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *