בפינלנד, האזרחים מקבלים כל חודש מאות דולרים חינם

אלפיים מאזרחי פינלנד התחילו לקבל 600 דולר בחודש, בתמורה ל...כלום, כחלק מניסוי בסופו יוחלט האם כל תושבי המדינה יתחילו לקבל את המענק הממשלתי הזה

ממשלת פינלנד הודיעה כי היא מתכוונת להתחיל בניסוי שבמסגרתו תשלם לאזרחים 560 אירו (600 דולר) בחודש כהכנסה בסיסית בהתאם למצע של ראש הממשלה, יוהא סיפילה, שנכנס לתפקיד לפני שנה ושלושה חודשים.

סיפילה, איש עסקים לשעבר, רוצה לראות אם הצעד יכול להגביר את התעסוקה ולפשט את מערכת הרווחה של פינלנד, והוא מתכוון לבדוק את התוכנית הזו על מדגם של 2,000 פינים בגיל העבודה שייבחרו באופן אקראי.

"המטרה הראשית של הניסוי לתשלום הכנסה בסיסית היא קידום העבודה", הסביר משרד הבריאות והרווחה. המשרד הוסיף כי המטרה היא גם לפשט את מערכת ההטבות המסובכת. אך מתברר כי לא כולם מרוצים מהרעיון החדש.

סביב הצעד מתנהל בפינלנד דיון ציבורי ער, והיא מתכוונת להיות המדינה הראשונה באירופה שתבחן את הרעיון ברמה ארצית. בפינלנד זוכה ההצעה לתמיכה הן בשמאל והן בימין, שם רוצים לספק לאזרחים רשת ביטחון, אבל יש גם קולות ליברליים המביעים חשש שתשלום כסף בעבור שום דבר יעודד מובטלים שלא לחפש עבודה.

אזרחי שווייץ הצביעו נגד הצעה דומה

במשאל עם שנערך ביוני האחרון בשווייץ, דחו התושבים הצעה דומה ברוב של 76.9% לעומת 23.1%. על פי ההצעה שנדחתה, כל התושבים המבוגרים במדינה היו זכאים להכנסה חודשית של 2,500 פרנקים שוויצרים (2,555 דולר) ללא קשר לעובדה אם הם עובדים או לא. אולם, המתנגדים טענו כי תוכנית מסוג זה, המבטלת את הקשר בין העבודה שנעשית והכסף שמרוויחים, תפגע בחברה.

ההצעה גם לא זכתה לתמיכה רבה בקרב הפוליטיקאים השוויצרים, ואף לא מפלגה אחת תמכה ברעיון. אולם, ההצעה הצליחה לאסוף את 100 אלף החתימות הנחוצות כדי להעלות אותו להצבעה במשאל עם, שכאמור, נכשלה ונפלה ברוב קולות.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן