מנהיג הדמוקרטים בסנאט מזהיר מפני ניסיונות האקרים של פוטין לזייף את הבחירות • הבולשת הפדרלית פרסמה אזהרה למטות הבחירות במדינות האמריקאיות מחשש למתקפת סייבר רוסית

שובה של המלחמה הקרה? מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד מנבאדה, הזהיר מפני ניסיונות של האקרים רוסים לזייף את תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב.

בנוסף, הוא קרא לאף-בי-איי לחקור את הראיות שחשפה הבולשת הפדראלית לכך שהאקרים זרים חדרו בשבועות האחרונים למאגרי הנתונים של ועדות הבחירות המרכזיות של מדינת אילינוי וניסו לחדור למאגרים של אריזונה.

במכתב לראש האף-בי-איי, ג'יימס קומי, כתב ריד כי האיום מפני התערבות רוסית בהליך ההצבעה "רחב יותר ממה שידוע ועשוי להיות מכוון גם לזיוף תוצאות ההצבעה הרשמיות". לדבריו, בכירי מודיעין אמריקאים התריעו בתדרוכים אחרונים שקיימו כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שואף לחבל בבחירות האלה.

בעקבות החששות הללו כינס השר לביטחון פנים, ג'יי ג'ונסון, שיחת ועידה עם נציגי הוועדות ב-50 המדינות לפני כשבועיים, ובה הציע את עזרת הממשל הפדראלי באבטחת מערכות המחשב המדינתיות. בין היתר הציע ג'ונסון כי יועצי אבטחת מידע יסקרו את נקודות התורפה של המערכות.

עדיין לא ברור אם ההאקרים ניסו להשפיע על הבחירות או רק לשלוף מידע על הבוחרים למטרות אחרות. האף-בי-איי התריע מפני "פעילות מכוונת" נגד מאגרי בחירות במדינות השונות בארה"ב, אולם הוא לא ציין מה היא כוונתם של ההאקרים.

על פי דיווח באתר פוליטקו האמריקני, בשבוע שעבר הודיעה הבולשת לכל המדינות בארה"ב לשים לב למתקפות סייבר בתבנית מסוימת, ולבדוק שהמערכות שלהם לא מותקפות. על פי מעורים בנושא, המזכר שהופץ על ידי הבולשת, הינו חסר תקדים ועוד בהתחשב בעובדה שהוא מכוון כלפי רוסיה.

חוקרים שמעורים בעולם הקיברנטי סבורים שייתכן ומדובר בניסיון מתוחכם של הרוסים להתערב במערכת הבחירות האמריקאית – קמפיין שכבר נחל הצלחה, לפי הטענות, בחדירה למחשבי המפלגה הדמוקרטית והדלפת התכתבויות פנימיות של אנשיה. בעוד שמוסקבה הכחישה את הטענות הללו, הקמפיין של קלינטון קבע כי מדובר בהוראה אישית של הנשיא ולדימיר פוטין לפעול למען טראמפ.

כיצד תוכל הגישה למאגרי המידע של המצביעים לסייע להאקרים להטות את הבחירות? כך למשל, יוכלו הללו למחוק שמות של מצביעים או לשנות אותם על פי השיוך הפוליטי שלהם. ככל הידוע, באילינוי למשל קיבלו הפצחנים מידע על 200 אלף אזרחים. כמו כן, מכיוון שטראמפ עצמו כבר קבע שמערכת הבחירות "אינה אמינה", הידיעות על פרצות אבטחה יכולות לסייע לו לשכנע אנשים ברצינותו.

לדברי אחד המומחים, "הרוסים שחררו כעת את כלבי הציד", בהתייחסו לבניית היכולות של מוסקבה במשך שנים, שעשויה להגיע לשיא בניסיון להטות את התוצאה ביריבה הגדולה שמעבר לים.

                                 לסיקור נרחב ממערכת הבחירות בארצות הברית לחצו כאן