מזעזע: חלקי גופות של נספים בשואה נמצאו במכון מחקר בגרמניה

במכון מחקר פסיכיאטרי בגרמניה עשרות דגימות מוח של קורבנות המשטר הנאצי, בהם גם יהודים, ששימשו לניסויים • המכון בתגובה: "אנחנו מתביישים בממצאים אלו, והמומים ממציאתם"

תזכורת מזעזעת מהתקופה האפילה: במהלך בנייה וארגון מחדש של מכון "מקס פלאנק" במינכן, חלק מרשת מחקר גדולה בגרמניה, נמצאו, בטעות, עשרות מוחות וחלקי מוחות ששימשו לניסויים מדעיים בתקופת מלחמת העולם השניה.

על פי דיווח בגלי צה"ל, ועדת חקירה מיוחדת שהוקמה בודקת כעת למי המוחות האלו שייכים, אך כבר ברור שמדובר באנשים שהמשטר הנאצי המית ב"המתות חסד" – אותו כינוי לרצח למטרות מחקר שבוצע בין היתר בחולי רוח, ילדים, מתנגדי משטר וכן במספר רב של יהודים.

במכון הוותיק האמינו וגם הצהירו שכל הדגימות שנלקחו מקורבנות של המשטר הנאצי נמצאו ונקברו עוד בשנות התשעים – אך הממצא הזה מראה שזה ממש לא המצב, ועם הגילוי הרוחות שם רועשות וכאמור הוקמה ועדת חקירה מיוחדת לעניין.

כעת אומרים במקס פלאנק שכנראה אותן דגימות הן חלק מעזבונו של חוקר מוח נאצי בשם יוליוס האלרפורדן, שערך ניסויים בבני אדם בזמן המשטר הנאצי וגם לאחריו, ואפילו כיהן לתקופה כראש המחלקה הנוירופסיכיאטרית במכון הקיסר וילהלם – שלימים נהפך למכון מקס פלאנק.

ועדת החקירה שהוקמה, בראשות חוקר בכיר להיסטוריה של המדע ופסיכיאטר התחילה למיין ולזהות את הקורבנות שמהן נלקחו אותן דגימות שנמצאו, במטרה להביא אותן בסופו של דבר לקבורה בקבר אחים כפי שנעשה עם דגימות קודמות – אך זהו תהליך שצפוי לקחת עוד חודשים רבים, אם לא שנים.

מכון מקס פלאנק פרסם הודעה בנושא שלא הובאה לידיעת התקשורת כאן בארץ או בגרמניה – ההודעה פורסמה בגרמנית בלבד באתר המכון. בהודעה נכתב "אנחנו מתביישים בממצאים אלו, והמומים ממציאתם בארכיון. נעדכן את הציבור בכל מידע שיתגלה לשקיפות מירבית".

פרופ' דן מכמן, ראש המכון הבינלאומי לחקר השואה, אמר בשיחה לגלית אלטשטיין כי "מפתיע, אם כי לא לחלוטין. אנחנו יודעים שנערכו ניסויים ולא הכל נמחק ונקבר. לפני שנתיים בברלין נמצאו עצמות של אנשים שנעשו עליהם ניסויים ונזרקו לפח. בשנה הבאה נערוך כינוס על הסוגיה הזו".

"זה דבר חדש שלא היה ידוע, ומצטרף למקרים כאלה שפתאום עולים גם אחרי 70 שנה", אמר, "מי שחשב שהפרק הזה נסגר לחלוטין – טועה. קשה לדעת אם החלקים הם רק מהמתות החסד או גם ממקומות אחרים".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן