מלחמת הסונים והשיעים: חילופי דברים קשים בין איראן וסעודיה

היחסים בתוך העולם המוסלמי תמיד היו מתוחים. הקרב בין איראן השיעית לסעודיה הסונית התחמם בימים האחרונים על רקע ההרוגים בחאג' בעיר מכה בשנה שעברה

העולם המוסלמי מתחלק לשועים ולסונים. השנאה ביניהם, כך נדמה לעיתים, גדולה יותר משנאתם ליהודים או להבדיל לנוצרים. כך לדוגמה, חילופי הדברים בימים האחרונים בין איראן השיעית לסעודיה הסונית.

הכל התחיל בעליה לרגל המוסלמית המסורתית שנה שעברה בעיר מכה. למעלה משבע מאות איש נמחצו למוות בעקבות הלחץ הרב שהיה במקום, ועוד כמה מאות איש נפצעו. 43 מההרוגים היו איראנים והדבר הביא לגל מהלומות בין המדינות.

הכינוי האיראני לישראל הוא "השטן הקטן", בעוד כינוי "השטן הגדול" שמור לארצות הברית של אמריקה. ביום שני השבוע, העביר המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי את כינוי השטן הקטן לסעודיה, במהלך נאום לציון שנה לאסון בחאג'.

חמינאי האשים את משפחת המלוכה הסעודית, שמנהלת את המקומות הקדושים מכה ומדינה, בפוליטיזציה של החאג'. בהודעה שפירסם, הוא טען כי בני המלוכה הפכו את עצמם ל"שטנים קטנים וחלשים שנחרדים מסיכון האינטרסים של השטן הגדול (ארצות הברית)".

"בגלל ההתנהגות הדכאנית של השליטים (הסעודים) כלפי העולים לרגל, העולם המוסלמי צריך לשקול מחדש את ניהולם של שני המקומות הקדושים האלה ואת נושא החאג'", אמר חמינאי. "עלינו לא לתת לשליטים לברוח מאחריות לפשעים שגרמו ברחבי העולם המוסלמי", הוסיף ורמז למעורבותה של ריאד בסכסוכים בעיראק, בתימן ובסוריה, נגד כוחותיה של טהראן.

יורש העצר הסעודי בין נאיף היה הראשון להגיב: "הרשויות האיראניות הן אלה שלא רוצות שהעולים האיראנים יגיעו לכאן מסיבותיהן שלה. מה שהתקשורת האיראנית והגורמים האירניים טוענים אינו אובייקטיבי. הם יודעים יותר טוב מכל אחד אחר שהממלכה העניקה לעולים האיראניים בדיוק את מה שהיא העניקה לאחרים", טען הנסיך.

אתמול, יום שלישי, אמר המופתי של ערב הסעודית עבד אל-עזיז א-שייח כי מנהיגיה של איראן אינם מוסלמים. בראיון תקשורתי הסביר כי דבריו של חמינאי "אינם מפתיעים" מאחר שהאיראנים הם צאצאי הזורואסטרים – בני דת ששילבה עקרונות מהאסלאם ומהנצרות ושלטה באזור פרס בטרם הכיבוש הערבי. "עלינו להבין שהם לא מוסלמים, מאחר שהם צאצאיהם של המג'וס, והעוינות שלהם כלפי המוסלמים, במיוחד הסונים, היא עתיקה מאוד".

בתגובה, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, האשים את הרשויות בסעודיה ב"קנאות קיצונית" ואמר: "אכן, אין דמיון בין האיסלאם של האיראנים ורוב המוסלמים לבין הקנאות הקיצונית שאותה מטיפים איש הדת הווהבי הבכיר וראשי הטרור הסעודי".

ובינתיים, היום מדווחת התקשורת בלבנון כי הממונה על העלייה לרגל במועצה האיסלאמית השיעית העליונה בלבנון, השייח חסן שריפה, אמר כי השנה לא חלה החובה על תומכי ואנשי חיזבאללה לעלות לרגל לסעודיה ולקיים את מצוות החג', משום שלדבריו "הנסיבות מנעו זאת מהם. זה לא הם שמנעו זאת מעצמם", בהסבירו כי אין חיוב על פי האיסלאם לעלות למכה במקרה שיש סכנה במקום.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו