"הטרוריסטים לא יאהבו אותי" • נחשפה תגובת בוש לפיגוע בתאומים

15 שנה למתקפת ה-11 בספטמבר, חושף מזכיר התקשורת של הנשיא דאז את הדרמה שהתחוללה מאחורי הקלעים על מטוסו של ג'ורג' בוש שהתחנן לשוב לוושינגטון - אך סורב

מזכיר התקשורת של נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' וו בוש חושף את רגעי התדהמה, הכאב והזעם בזמן שהנשיא ובכירי ממשלו שמעו על פיגועי 11 בספטמבר במטוס אייר פורס 1. את הדברים סיפר לסוכנות הידיעות העולמית רויטרס.

"אנחנו במלחמה", אמר בוש לסגנו דיק צ'ייני אחרי ששמע את החדשות. כשהוא הסתובב לעוזריו, הוסיף: "כשנגלה מי עשה זאת, הם לא הולכים לאהוב אותי כנשיא. מישהו הולך לשלם. אני לא יכול לחכות לגלות מי עשה זאת. זה הולך לקחת זמן ואנחנו לא הולכים לתת להם מכה קלה".

בקטעים של פליישר מתועד רגע דרמטי שבו בוש מנסה להתגבר על התנגדות השירות החשאי לחזרתו לוושינגטון הבירה. המטוס נחת בתחילה בבסיס בלואיזיאנה, ולאחר מכן לבסיס בנברסקה. הוא חזר לבירה באותו לילה. "אני רוצה להגיע כמה שיותר מהר לשם", הדגיש הנשיא. "אני לא מוכן שמי שלא עשה זאת יחזיק אותי מחוץ לוושינגטון".

אחד מעוזריו של הנשיא השיב: "אנשינו אומרים שהמצב עדיין לא ברור". בוש אמר כי הוא שמע את המסר הזה גם מסגנו צ'ייני. ראש הסגל של בוש אנדי קארד אמר: "הדבר הנכון הוא להמתין שהאבק ישקע".

בהערותיו של פליישר יש אזכור מצמרר למה שנשמע בקשר המטוס בעודו על הקרקע. "אנג'ל הוא הבא בתור", נאמר מאחר שהקוד לאייר פורס 1 באותה תקופה היה "אנג'ל", היה חשש במטוס ולפיו המטוס יהווה מטרה. הוא כתב כי מאבטח חמוש הוצב מחוץ לדלת המובילה לתא הטייס של מטוס הנשיא למקרה שמישהו ינסה לפגוע בו.

חודש מאחור יותר נמסר לבוש ולצוותו כי השימוש בקוד "אנג'ל" היה טעות. אחת ההשלכות של מתקפת הטרור הייתה שדרוג יכולות התקשורת של אייר פורס 1. הנשיא, שהיה בבית הלבן רק שמונה חודשים, היה טרוד בדבר נוסף: לוודא שמשפחתו בטוחה. רעייתו, לורה, ושתי בנותיו הוברחו למקומות מסתור.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן