מרן הגראי"ל שטיינמן לנשיא צרפת: "מנהיג של חסד"

במכתב ששלח מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן לנשיא צרפת הוא מבקש מהנשיא להפעיל השפעתו על "מדינת אלג'יריה - שם השפעתכם רבה" על מנת למנוע את חילולי בתי העלמין במדינה

מרן ראש הישיבה הגאון הגדול רבי אהרון יהודה ליב שטיינמן יוצא מגדרו עם פירסום הידיעות כי הרשויות באלג'יר מבקשות להביא להרס בית העלמין היהודי העתיק במדינה.

על פי הדיווח, לפני כארבעה חודשים הודיעו הרשויות בצרפת כי יחדלו בתוך כחצי שנה, לממן ולשמר עשרות רבות של בתי עלמין ברחבי אלג'יריה ביניהם כמה עשרות בתי קברות יהודיים.

אי לכך מתנהל בימים אלו מסע חובק עולם בניסיון להשפיע על הגורמים הרלוונטיים ולהניא אותם מן ההחלטה שהתקבלה.

במכתב נרגש לנשיא צרפת פרנסואה הולנד מציין מרן הגראי"ל, כי "אנו בני העם היהודי מאמינים בהישארות הנפש ובכל הדורות עשו הכל לבל תופרע חלילה מנוחתם של שוכני עפר".

הרב ממשיך את מכתבו שנכתב מלב אל לב ומבקש:

"וכעת שעומד על הפרק הריסת בתי העלמין באלג'יר, אשר הוא דבר חמור ביותר ואין ביד מי שיכול להתיר דבר זה ע"פ ההלכה היהודית, ע"כ פונה אני לכבוד הנשיא אשר מנהיג את השלטון במדינתכם בהנהגה של חסד, גם כלפי העם היהודי, והשפעתם רבה גם במדינת אלג'יריה, שבוודאי מדינת צרפת תעשה כל השתדלות למנוע חילול והרס מקום קבורתם, ולפגוע בכבוד החיים, הן בצרפת והן באלג'יריה".

michtav1

michtav2

בקרב הגורמים הפועלים בנושא, מביעים תקווה כי למכתב זה ששוגר לנשיא הצרפתי יהיו השלכות חיוביות ויפעלו את פעולתן להצלת בתי הקברות היהודיים ברחבי אלגי'ר שמאז חתמה על עצמאות עם צרפת לפני למעלה מ-50 שנה, המשיכה האחרונה בתיקצוב ושימור בתי העלמין הישנים הפזורים ברחבי המדינה.

מאז הודיעה צרפת כי תחדל לממן את שימור בתי עלמין אלו, התגלעו חילוקי דעות בקרב אנשי הקהילה צרפתית כאשר הגוף הרישמי של הקהילה הקונסיסטואר בראשות הד"ר יואל מרגי אישרה לממשלת צרפת את פינויים של בתי הקברות זאת בהסתמך על פסק הלכה שניתן בעבר, בעוד אחרים טענו כי אותו פסק הלכה הסתמך על נתונים חלקיים שהיו למראה עיניהם של הרבנים שהכריעו בנידון שרובם אף הודיעו כי הם חוזרים בהם.

יעקב כהן, פלאש 90

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *