הקרב על בירת דאע"ש בעיראק נכנס ליומו העשירי והכוחות האמריקאים שמסייעים לכוחות הכורדים והעיראקים מרוצים מהתוצאות שהושגו עד כה • מומחים: "זהו רק הקדימון. כשהכוחות יכנסו לעיר עצמה הדברים עלולים להסתבך"

כוחות גדולים מאוד של צבא עיראק, בשיתוף מליציות כורדיות ובגיבוי מאסיבי של צבא ארצות הברית, משתתפים זה קרוב לשבועיים בקרב הגדול על מוסול – בירת ארגון המדינה האיסלאמית בעיראק.

במוסול מתגוררים כמיליון וחצי בני אדם שהפכו לשבויים של ארגון הטרור הרצחני מאז שהצליחו אנשיו לכבוש את העיר לפני למעלה משנתיים. התושבים שהצליחו להמלט מהעיר השמיעו עדויות מזעזעות באשר להיקף הזוועות ומעשי הרצח שביצעו הטרוריסטים בעיר.

בחודשים האחרונים הוחלט על מבצע משותף לשחרור העיר מידי ארגון הטרור ולפני קרוב לשבועיים יצא הקרב הגדול לדרך.

לפי שעה הכוחות מתמקדים במעטפת הכפרים והשכונות הנדחות שסביב העיר, והתוצאות משביעות רצון עד כה. בכיר בצבא ארצות הברית טען הערב כי למעלה מ-800 אנשי דאע"ש נהרגו בקרבות וכי כפרים רבים שוחררו משלטון האימים.

אלא שלכולם ברור שמדובר רק במערכה ראשונה ולא מייצגת. ע"פ ההערכות הממעיטות ביותר, בעיר עצמה ממתינים לכוחות כ-8000 לוחמי דאע"ש, שנערכים ליום פקודה. מטבע הדברים, הלוחמים שולטים בעיר לסמטאותיה ומבואותיה, מה שנותן להם יתרון ברור על כוחות הקואליציה. המפקדים בשטח גם מודעים לעובדה כי דאע"ש ממלכד כל העת רחובות ומבנים בעיר במטרה להפוך אותה למלכודת מוות לאמריקאים ושותפיהם.

בנוסף קיים חשש ממשי מפני שימוש במגנים אנושיים, הרג חפים מפשע ועוד.

בתקשורת האמריקנית דווח הערב כי מומחי מודיעין העריכו שהקרב בתוככי העיר עשוי להמשך שבועות ארוכים, אולי אפילו חודשים, עד שתושג בו הכרעה כלשהי, אם בכלל. על אף האמור, כוחות הקואליציה נחושים "לטהר את העיר" כהגדרתם – יהיה המחיר אשר יהיה.

צפו: הפוליטיקאי האוסטרלי תיעד חילופי אש בין דאעש לכורדים