9 ימים לבחירות בארה"ב: חוקרי ה-FBI יעברו בימים הקרובים על 650,000 (!) מיילים של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב • הפער בסקרים ממשיך להצטמצם והמירוץ הופך לצמוד

במטה קלינטון גובר הלחץ לאור נתוני הסקרים המלמדים על סגירת הפער בין טראמפ לקלינטון, מגמה שהחלה לצבור תאוצה בכלל סקרי דעת הקהל בארה"ב, החל מהשבת האחרונה כשפורסמה לראשונה החלטתו של ראש ה-FBI ג'יימס קומי לפתוח מחדש את החקירה בפרשת המיילים בעניינה של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות.

במטה קלינטון יוצאים בהאשמות קשות נגד קומי ותוקפים אותו על עיתוי פרסום ההחלטה, 11 יום לפני הבחירות, בה בעת שמיליוני אמריקנים כבר החלו בהצבעתם המוקדמת, יו"ר הדומקרטים אף האשים כי בהחלטתו של קומי שקיבלה פומבי לאחר שנשלחה על ידו אל כלל חברי הקונגרס, יש בה משום עבירה על החוק.

במקביל, החלו במטה הדמוקרטי, לגייס עשרות תובעים לשעבר בארצות הברית שיחתמו על מכתב נגד ראש ה-FBI ג'יימס קומי, כאשר המסר חד וברור, ראש ה- FBI קומי עבר על המדיניות רבת השנים של משרד המשפטים האמריקני בכך שחשף את דבר קיום החקירה בפני חברי הקונגרס. במכתב מאשימים התובעים כי קומי "נותן מקום לקונספירציות לא מאומתות בקרב הציבור".

במטה הדמוקרטי גייסו בין היתר את אלקן אברמוביץ, מי שניהל בעבר את חטיבת הפשע מטעם המשטרה בדרום ניו-יורק. אברמוביץ מאשים כי "מה שקומי עשה מעורר זעם רב, משום שעיון במכתב שנשלח לחברי קונגרס מסגיר את העובדה שראש ה- אפ.בי.אי. עצמו כלל לא יודע אם יש בכלל תכתובות המיילים חומר פלילי נגד קלינטון, אם הוא אינו יודע אם זה משמעותי, אין לו מחויבות לספר לקונגרס – מה שהוא עשה כאן זה להגיד תראו, זה עשוי להיות פלילי אבל זה גם עשוי להיות כלום. מדובר בתגובה שאומרת כלום", אמר אברמוביץ.

במכתב התובעים לעומת זאת, הדגש הוא על העובדה כי קומי הפר את החוקים שהיו נהוגים במשך שנים רבות על ידי משרד המשפטים האמריקני, בכך שהגיב באופן פומבי על עניינים הנמצאים בחקירה.
"התנהלותו של המנהל ג'יימס קומי לא עולה בקנה אחד עם המדיניות של המשרד והיא שוברת התנהלות ארוכת שנים שבה נקטו בכירים משני צדדי המתרס בבחירות לנשיאות בעבר", לשון המכתב.

יצויין, כי חוקרי ה-FBI בפרשת המיילים של קלינטון השיגו מבית משפט את הצו הנדרש לבדיקת מחשבם הפרטי של אנתוני ווינר ואשתו שעבדה בין בזמנו כיועצת לקלינטון. ההערכה היא כי במחשבו של ויינר כ-650.000 מיילים שאנשי הבולשת יצטרכו שבועות ארוכים כדי לעבור על כלל החומר.

ההערכה הראשונית היא כי אלפי מיילים נשלחו לכאורה מהשרת הפרטי של קלינטון או אליו במהלך כהונתה כמזכירת המדינה.

יו"ר הדמוקרטים בקונגרס האמשים כי במקביל לדיווח על המידע בעניינה של קלינטון, הרי שברור שיש ל-FBI מידע נפיץ על הקשרים בין טראמפ והממשל הרוסי.