זה התחיל בהמתנה לנאום הניצחון של קלינטון, המשיך בעוד ועוד מדינות שנצבעו אדום והסתיים בנצחונו המהדהד של דונלד טראמפ • בפנים: יומן ליל בחירות סוער ודרמטי במיוחד

ארצות הברית והעולם כולו עוצרים את נשימתם לקראת סיום מערכת הבחירות היצרית והסוערת בתולדות המעצמה החזקה בעולם. כאן ב-JDN הבאנו לאורך כל הלילה עדכונים בזמן אמת מהדרמה הגדולה בארה"ב, דקה אחרי דקה

08:40 דיווח: טראמפ ניצח בפנסילבניה וזכה ב20 האלקטורים שלה. המשמעות: טראמפ רחוק ששה אלקטורים בלבד מניצחון.

08:20 מפת האלקטורים נכון לשעה זו: טראמפ עם 245, קלינטון עם 215 בלבד. המספר הדרוש לניצחון: 270.

07:45 דיווח: טראמפ החל לכתוב את נאום הניצחון.

07:40 לאחר ספירת 92% מהקולות, דונלד טראמפ מוביל בכמה אלפי קולות בפנסילבניה – מעוז דמוקרטי מובהק.

07:15 דייויד פרידמן, יועצו של טראמפ לענייני יהודים, משוכנע: "טראמפ יהיה נשיא מצוין לישראל".

07:10 טראמפ ניצח גם ב'איווה'. כעת הוא מתייצב על 254 אלקטורים.

06:50 הלם, דכדוך ודמעות במטה קלינטון. "הפעילים מתחילים לנטוש את האולם שנשכר מראש עבור חגיגות הניצחון", מדווחת התקשורת האמריקנית.

06:40 השווקים בבורסות העולם מגיבות בירידות שערים חדות לבחירתו המסתמנת של טראמפ.

06:35 טראמפ מתקרב מאוד לסף 270 האלקטורים: לפני זמן קצר הוא הוכרז כמנצח באריזונה ובמדינת וויסקונסין.

06:20 גם אובמה מבין שזה נגמר? "יהיה מה שיהיה, מחר שוב תזרח השמש", הוא כתב לאוהדיו.

06:10 טראמפ ניצח גם ביוטה וזכה ב-6 אלקטורים נוספים.

06:05 קלינטון ניצחה בקליפורניה ובכך חזרה להוביל במפת האלקטורים (190 לעומת 173). למרות זאת חשוב להדגיש כי הניצחון המדובר לא משנה מהותית את תמונת המצב מאחר וזו מדינה דמוקרטית מסורתית. נצחונו של טראמפ בכל מדינות המפתח מבטיח, למעשה, את נצחונו – אלא אם יתרחש צירוף מקרים הזוי שבו דווקא במדינות הבית של טראמפ קלינטון תנצח.

06:00 לאחר קרב צמוד מאוד, טראמפ ניצח במדינת המפתח פלורידה וזכה ב-29 האלקטורים שלה.

05:55 'ניו יורק טיימס' מעדכן את התחזית: 95% שטראמפ מנצח.

05:50 טראמפ מוסיף לכבוש את מדינות המפתח: לפני זמן קצר הוא הוכרז כמנצח בצפון קרוליינה וזכה ב-15 אלקטורים נוספים.

05:45 סופסוף בשורה טובה גם לקלינטון: המועמדת הדמוקרטית ניצחה בורג'יניה וזוכה ב-13 אלקטורים נוספים. כרגע מוביל אליה טראמפ בשיעור של 169-122 במפת האלקטורים. מדובר בבלון חמצן עבורה, מאחר והפסד בורג'יניה היה סוגר את הסיפור מבחינתה באופן סופי.

05:40 טראמפ הולך ומתקרב לניצחון. לפני זמן קצר הוא הוכרז כמנצח במדינת המפתח אוהיו. בפלורידה וצפון קרוליינה: הוא שומר על ההובלה לאחר ספירת רוב הקולות.

05:30 מודה בהפסד? הילארי קלינטון משגרת הודעה לתומכיה בה נאמר: "איך שלא יגמר – תודה לכולכם".

05:10 בינתיים במטה טראמפ: מתפללים תפילת ערבית
WhatsApp Image 2016-11-09 at 05.33.45

05:00 קלינטון ניצחה בקונטיקט ובכך הוסיפה שבעה אלקטורים נוספים לזכותה. טראמפ ניצח בלואיזיאנה.

04:50 לאחר שהעניק להילרי קלינטון סיכוי של 85% לנצח, משנה ה'ניו-יורק טיימס' את ההערכתו ומודיע: סיכוייו של טראמפ לנצח עומדים על שישים אחוזים.

סיכום ביניים: טראמפ מוביל על קלינטון ב-33 אלקטורים. (130 לעומת 97).

04:20 עם סגירתן של הקלפיות בתשע מדינות נוספות הוכרזה קלינטון כמנצחת במדינות אילינוי וניו יורק. מנגד, טראמפ הוכרז כמנצח בקנזס, מיסיסיפי, ארקנסו, טקסס, נברסקה ויומינג וצפון ודרום דקוטה.

04:15 אחרי ספירת 93% מהקולות, קלינטון מגדיל את הפער בפלורידה לאחוז וחצי.

03:45: בצל התוצאות המעודדות לטראמפ, הרפובליקנים הצליחו לשמור על הרוב בבית הנבחרים. בהתמודדות על הסנאט הצליחה תמי דקוורת' הדמוקרטית לגבור על הסנאטור הרפובליקני המכהן, מארק קירק, והדמוקרטים זקוקים לעוד ארבעה מהפכים על מנת להשיב לידיהם את השליטה. בפלורידה, הצליח הסנאטור הרפובליקני מרקו רוביו להיבחר לכהונה שנייה, יותר מחצי שנה אחרי שנאלץ לפרוש מההתמודדות הרפובליקנית לנשיאות אחרי קרב השמצות מול טראמפ.

03:50 הניצחון המסתמן בפלורידה והקרב הצמוד במדינות המפתח האחרות מחזירות את הצבע ללחיים במטה טראמפ.

03:20 הספירה בפלורידה ואוהיו ממשיכה להיות צמודה מאוד. לאחר ספירת יותר משמונים אחוזים מהקולות: טראמפ מוביל בפחות מאחוז.

• סיכום ביניים: טראמפ – 48 אלקטורים, קלינטון 68 אלקטורים. חשוב להדגיש כי המדינות שנספרו עד כה מוגדרות "מסורתיות", קרי: התוצאות בהן ידועות מראש מאחר ורוב התושבים שם מזוהים לחלוטין עם אחת המפלגות. המשמעות: התוצאות הללו אינן מהוות אינדיקציה של ממש באשר לזהות המנצח/ת.

03:05ניצחונות להילרי קלינטון במדינות אילנוי, ניו ג'רזי, מסצ'וסטס, מרילנד, רוד איילנד, דלאוור ובוושינגטון די. סי. סך האלקטורים במדינות אלו: 65, שמצטרפים ל-3 האלקטורים מוורמונט.

טראמפ מנצח באוקלהומה, טנסי ומיסיסיפי. סך האלקטורים במדינות אלו – 24.

02:40 לאחר ספירת 65% מהקולות במדינת המפתח, מובילה קלינטון על טראמפ בשני אחוזים. קרב צמוד נרשם גם באוהיו, צפון קרוליינה ופנסילבניה.

02:25: "אנו זקוקים לנס כדי לנצח", אומר יועץ בכיר של טראמפ ל-CNN. הדברים נאמרו על סמך מודלים פנימיים של המפלגה באשר למדינות המפתח, בראשן פלורידה.

• 02:10 דונלד טראמפ מנצח גם במערב וורג'יניה. בכך עולה מספר האלקטורים שהוא צבר ל-24.

02:00 החלה ספירת הקולות של מדינת המפתח פלורידה. אינדיקציות ומדגמים ראשונים מלמדים על קרב צמוד במדינה. תמונת מצב דומה מסתמנת גם בדרום קרוליינה, ורג'יניה וג'ורג'יה.

• סיכום ביניים: טראמפ ניצח בקנטאקי ואינדיאנה – וצבר 19 אלקטורים. קלינטון בוורמונט – מה שזיכה אותה ב-3 אלקטורים.

01:30 הילרי קלינטון ניצחה במדינת וורמונט. מדובר במדינה קטנה שמזכה את המנצ/ת ב-3 אלקטורים.

• 01:20על אף התוצאות מקנטאקי ואינדיאנה, בכירים במפלגה הרפובליקנית מודים כי טראמפ ככל הנראה הפסיד את המערכה. "צפוי לו לילה קשה. לא נצליח להשיג את מספר האלקטורים הנדרשים", הם אומרים בראיון -CNN.

01:00 הקלפיות בקנטאקי ואינדיאנה נסגרו לפני שעה קלה וכעת החלה ספירת הקולות במקום. מדגמים שפורסמו במדינה מלמדים על ניצחון של טראמפ, אולם חשוב להדגיש שמדובר בתוצאה צפויה בשל הזהות הרפובליקנית של המדינות האמורות.

• המתח והדריכות לשיא: שני המועמדים לנשיאות מסתגרים בשעה זו עם בני משפחותיהם וממתינים למדגמים ממדינות המפתח שילמדו על זהות המנצח או המנצחת. במידה והמדגמים יהיו צמודים – הם יעקבו משם אחרי ספירת הקולות. טראמפ שוהה עם בני משפחתו במגדלי טראמפ בניו יורק ואילו קלינטון נמצאת עם בני משפחתה במלון הילטון.

רשויות הביטחון בארה"ב חוששות מפני אירוע טרור שיכוון נגד המועמדים ונערכו בהתאם. בניו יורק, משאיות של המחלקה לתברואה ציבורית של העיר הוצבו מחוץ למגדל טראמפ העולמי. המשאיות מולאו בחול ומטרתן להגן על המבנה במקרה של אירוע טרור בכך שייספגו את מירב עוצמת הפיצוץ. משאיות דומות הוצבו בכניסה למלונות הילטון והפנינסולה בניו יורק שם נמצאת הילרי קלינטון.

• מכשיר את הקרקע לקראת הפסד? המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, טוען הערב (שעון ישראל) כי הבחירות בנבאדה אינן טהורות. עורכי דין ממטה המפלגה הרפובליקנית פנו לבית המשפט במדינה בשל מחלוקת על ההצבעה המוקדמת. "ההצבעות של הבוחרים בנבאדה אינן נקיות"

בינתיים אנשי המפלגה עושים מאמצים כדי להותיר את הקלפיות במדינה פתוחות בעוד כשעתיים.

טראמפ עצמו שב ורמז הערב כי לא ימהר להודות בהפסד במידה וקלינטון תנצח. "ישנן מכונות הצבעה שבהן הצבעות של רפובליקנים הופכות להצבעות לטובת הדמוקרטים", הוא מאשים.

אלקטורים ושאר ירקות: כך עובדת שיטת הבחירות בארה"ב

• נקמת ההיספנים: פלורידה מסתמנת כמדינת מפתח קריטית במיוחד עבור דונלד טראמפ. בארה"ב מסבירים כי במידה ויפסיד בה – הסיפור שלו גמור, מה שהופך את הקרב על המדינה הזו לקיומו עבורו. במדינה המדוברת קיים מיעוט היספני גדול ובשעות האחרונות מדווחת התקשורת בארה"ב כי הם מצביעים בשיעורים גבוהים בהרבה ביחס לשיעור הצבעתם בעבר.

ההערכה היא שמדובר בנקמה של המיעוט שהושמץ לאורך כל מערכת הבחירות ע"י טראמפ, זאת כחלק מנסיונו לגרום לקהל היעד שלו להצביע עבורו – באמצעות רכיבה על גלי הפחד מהמהגרים.

האם בסופו של יום מושאי השמצתותיו של טראמפ יובילו להפסדו? בתוך כמה שעות נדע.

• שיעור ההצבעה הגבוה זה 50 שנה? התקשורת האמריקנית מדווחת על שיעורי הצבעה גבוהים במיוחד בבחירות לנשיאות וההערכה היא כי 60% מאזרחי ארה"ב יממשו את זכותם הדמוקרטית. שיעור הצבעה בגובה כזה לא נרשם מאז הבחירות ב-1968, מה שמלמד על המעורבות הגדולה של האזרחים במערכת הבחירות היצרית.

                                 לסיקור נרחב ממערכת הבחירות בארצות הברית לחצו כאן