עימות בין השר אלקין לראש הממשלה הפלסטינית במהלך כינוס בינלאומי

העימות בין השניים החל לאחר שרה"מ הפלסטיני טען כי "התעשיות הישראליות בהתנחלויות גורמות לזיהום סביבתי חמור בכוונה תחילה במטרה לפגוע באזרחים פלסטינים • אלקין חשף בתגובה כי בניו של אבו מאזן בונים מפעל מלט שמזהם שטח המוגדר כשמורת טבע

עימות נרשם הלילה בועידת האקלים שמתכנסת במרקש שבמרוקו בין השר לענייני ירושלים והגנת הסביבה זאב אלקין המייצג את מדינת ישראל בוועידה לראש הממשלה הפלסטינית ראמי חמדאללה.

חילופי הדברים בין השניים החלו, לאחר שבדברים שנשא במליאת הוועידה האשים רה"מ הפלסטיני את ישראל כי התעשיות הישראליות בהתנחלויות גורמות לזיהום סביבתי חמור בכוונה תחילה זאת כדי לפגוע באזרחים, עוד האשים חמדאללה כי הכיבוש הישראלי גורם לעקירת עצי זית.

אלקין השיב בתגובה כי "הפלסטינים מנצלים את הבמה שניתנה להם להאשמות חסרות בסיס", הוא פנה לחמדאללה וחשף כי תושבי יישוב בדואי בשטח B פנו לממשלת ישראל והתלוננו כי בני משפחתו של ראש הרשות אבו מאזן בונים מפעל מלט שמזהם שטח המוגדר כשמורת טבע.

"חבל מאוד שהפלסטינים השתמשו בבמה זו כדי להאשים את ישראל בטענות הזויות שאנו דוחים לחלוטין ושאין להן כל בסיס", בו בזמן שהרשות הפלסטינית מקדמת פרוייקט של מפעל מלט בתוך שמורת טבע אך ורק בגלל אינטרסים כלכליים של בניו של אבו מאזן".

אלקין הזהיר כי "המפעל הזה יפגע גם באוכלוסייה עצמה וגם בשמורת הטבע הזו. האוכלוסייה הפלסטינית אף פנתה אלינו, הישראלים, לעזרה כי הרשות לא מסייעת להם לאור המעורבות הכלכלית של בניו של אבו מאזן".

השר הבהיר כי ישנם באמתחתו דוגמאות למכביר, אך "הפורום הזה לא צריך להיות במה להתגוששות פוליטית מסוג זה, יש מספיק במות אחרות לכך – אני קורא לכולם לנהל כאן שיח מאחד ולא מפריד ללא מלחמות פוליטיות כי רק נוכל להתמודד עם האתגרים של שינויי האקלים והאתגרים הנוספים בתחום הגנת הסביבה ולתרום את חלקנו במאבק חשוב זה. די לפוליטיזציה".

השר להגנת הסביבה נפגש לפני בוועידה גם עם מזכ"ל יונ"ף, תכנית הסביבה של האו"ם, הנוהגת לתקוף את ישראל ולהוציא כנגדה דוחו"ת תקיפים וביקש את שיתוף הפעולה שיבוצע בהליך הוגן ולא מוטה: "במקום עוד דו"חות אנטי ישראליים, בואו תשתפו אתנו פעולה ותעזרו לנו לפתור את הבעיות האמתיות, אנחנו מוכנים לשיתוף פעולה אמתי מול הרשות בנושאים בוערים אלה של איכות הסביבה שמשותפים לשנינו. המזכ"ל הביע נכונות לשתף פעולה עם דברי השר אלקין וביקש לקבל הצעות לפרויקטים קונקרטיים ואף הודיע כי יפנה בנושא לפלסטינים.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו