הספירה נמשכת; חלפו 3 שבועות מאז הבחירות וספירת הקולות במספר מדינות עדיין נמשכת - הפער לטובת קלינטון חצה רף חסר תקדים של 2 מיליון קולות • מומחי אבטחת מידע קוראים לקלינטון לערער על התוצאות ב3 מדינות קריטיות

יותר משלושה שבועות חלפו מאז הוכרז דונאלד טראמפ כנשיא הנבחר של ארה"ב, זאת לאחר שזכה במרבית האלקטורים במדינות השונות, בכך הגיעה אל קיצה מערכת בחירות סוערת ומתוקשרת שכמוה לא ידעה אמריקה משחר ההיסטוריה.

אולם אם יש מי שחשב כי יום לאחר הבחירות עם היוודע זהות הנשיא או הנשיאה החדשים יחזרו השקט והשלווה להיות מנת חלקם של אזרחי ארה"ב, נראה כי הענין רחוק מלהיות ברור מאליו.

בימים אלו נמשכת עדיין ספירת הקולות במספר מדינות, בהן מישיגן המונה קרוב לעשרה מיליון תושבים והנחשבת כמדינה מתנדנדת, בניו יורק המונה כ-שמונה מיליון תושבים ופנסילבניה שם מתגוררים כ-13 מיליון אזרחים.

בארה"ב התפרסם דיווח לפיו מספר מומחים לאבטחת מידע, פנו ליו"ר הקמפיין של קלינטון, ג'ון פודסטה, והיועץ הראשי, מארק אליאס, בכדי להציג עדויות לפיהן במדינות וויסקונסין, מישיגן ופנסילבניה ההצבעות שנערכו באמצעות רשת המחשבים, נפרצו או תומרנו.

אותם מומחים מציגים כדוגמא את מדינת וויסקונסין, שם קיבלה קלינטון 7% פחות במחוזות בהן הספירה הסתמכה על מכונות אלקטרוניות לעומת מחוזות שהשתמשו בסורקים אופטיים והצבעה בעזרת טפסי נייר. לפי האנליזה הסטטיסטית הזאת, ייתכן וקלינטון 'נשדדה' ב- 30,000 קולות; היא הפסידה את ווינסקונסין ב- 27,000. ההנחה מתבססת בשל העובדה כי נצחונו של טראמפ במדינה היה על חודם של אלפי קולות בודדים.

החוקרים מדגישים כי אין בידם מידע קונקרטי על זיופים אלא דבריהם מתבססים על תבנית חשודה המתבססת על סקירה עצמאית.

לפי הספירה הנוכחית, זכה טראמפ ב- 290 קולות אלקטורים לעומת 232 של קלינטון, אם נצא מנקודת הנחה כי 16 האלקטורים של מישיגן עדיין לא הוכרעו משום שההכרעה צמודה. עדיין על מנת שקלינטון תוכרז כמנצחת יהיה עליה לנצח במישיגן ולהפוך את התוצאות בווינקונסין 10 אלקטורים ופנסילבניה – 20 אלקטורים, מה שנראה כסיכוי קלוש ביותר.

במידה וקלינטון אכן תבקש לערער על תוצאות הבחירות באותן מדינות, הרי שהזמן מבחינתה הולך ואוזל, המועד האחרון לערער על התוצאות במדינת ווינקונסין הוא ביום שישי הקרוב. בפנסילבניה, ניתן לערער על התוצאות עד יום שני, ומישיגן עד יום רביעי.

חשוב להדגיש כי הסיכוי שהקערה תתהפך הינו אפסי מאחר והתוצאות בארה"ב מוכרעות על פי שיטת האלקטורים ולא לפי מספר הקולות.

כך שייתכן שבמדינה הנחשבת מראש לדמוקרטית, הצביעו בבחירות מיליון אנשים יותר ממערכות בחירות קודמות, עדיין התוצאות במרבית המדינות היו לטובת טראמפ.

אלקטורים ושאר ירקות: כך עובדת שיטת הבחירות בארה"ב

לפי הדיווח אחת הסיבות למשך זמן הספירה הנמשך באופן חריג מהמקובל, הוא משום שבשני המדינות האחרונות המזוהים באופן מסורתי עם הצד הדמוקרטי, נרשמו במהלך הבחירות אחוזי הצבעה חסרי תקדים.

רבים מרימים גבה ותוהים כיצד בעידן המודרני והממוחשב בן ימינו במדינה מפותחת כמו ארה"ב, שלושה שבועות חלפו מאז מועד הבחירות ועדיין לא הוכרזו התוצאות באופן רישמי.

אולם עד שנבוא על סיפוקנו במענה לתהיה זו החיים בארה"ב ממשיכים לזרום וטראמפ נערך לטקס ההשבעה שייערך בבית הלבן בעוד כחודש.