מזה חודשים ארוכים מנהלת ישראל מאבק עיקש מול צרפת המבקשת לכנס ועידה בינלאומית שתכפה עליה הסדר מדיני • לאחר שהבינו כי הנשיא האמריקני הנבחר אינו בענין - נואשים הצרפתים לנצל את הזמן שנותר לסיום כהונתו של אובאמה בבית הלבן

מזה חודשים ארוכים שישראל מאבק בינלאומי מול ניסיונותיה של צרפת לכנס "ועידת שלום בינלאומית", שמטרתה לאכוף על ישראל הגעה להסדר מדיני במסגרת "היוזמה הצרפתית". בבסיס היוזמה עומד רעיון 'שני המדינות', אך בפרק זמן מוגדר מראש של 18 חודשים.

ראש הממשלה נתניהו התבטא לא אחת נגד היוזמה וטען כי היא מעניקה לפלסטינים תמריץ שלא להתפשר במסגרת מו"מ עתידי עם ישראל.

במקביל פעלה ישראל מול מדינות שכבר אישרו את השתתפותן בוועידת השלום, בניסיון להניא אותן מהענקת לגיטימציה וסיוע לצעד שבבסיסו נוגד את האינטרס הישראלי, כאשר חלק ניכר מהמאמצים נוהלו בניסיון לשכנע את הנשיא אובאמה שימנע מלתת ידו למהלך.

אין זה סוד שעיני ישראל נתונות בימים אלו לעבר מסדרונות האו"ם שם בולשות עיניים חשדניות כל העת לנוכח צעדים אפשריים של הנשיא אובאמה לקראת סיום כהונתו, צעדים העלולים להיות מכוונים נגד ישראל.

בישראל עוקבים בדריכות אחר הענין זאת לאור העובדה כי בפרק הזמן שנותר עד לסיום כהונתו של ברק אובאמה, צפויות לעבור בוועדות השונות של מוסדות האו"ם שורת הצבעות משמעותיות עבור ישראל, אך כבר כעת ברור כי הווטו האמריקני שהיה נהוג עד כה באופן אוטומטי על הצבעות מעין אלו, אינו עוד ברור מאליו. בישראל העריכו עד כה כי הנשיא אובאמה יבקש עם סיום כהונתו להותיר חותם בכל הקשור לניסיונותיו הכושלים להשפיע לטובה על המצב במזרח התיכון בשמונה השנים האחרונות.

עם סיום מערכת הבחירות בארה"ב, פנו הצרפתים אל הנשיא הנבחר דונאלד טראמפ בניסיון לעניין אותו ביוזמה מתוך ציפייה שיאמץ את הנושא אל ליבו כחלק מתוכנית העבודה לשנים הבאות. בצרפת האשימו את טראמפ בניסיון להכשיל את כינוס 'הועידה הבינלאומית', לאחר שהבינו כי הוא אינו מתכוון לאמץ את היוזמה כחלק מתוכנית העבודה שלו לארבע השנים הבאות.

כעת נראה, כי כצעד שנועד להפיח ביוזמה רוח חדשה ומתוך תקווה לקבע עובדות בשטח, פנתה ממשלת צרפת שוב לנשיא אובאמה בבקשה שיראה לנצל את השבועות האחרונים שלו בתפקיד כדי לגייס את הקהילה הבינלאומית, דרך מוסדות האו"ם, ולהציג מתווה ברור למשא ומתן שמבוסס על פתרון שתי המדינות.

לפי הדיווח אובאמה טרם קיבל החלטה אם ללכת על המהלך או לדחותו.