ברגע האחרון החליטה המפלגה הדמוקרטית להצטרף לדרישתה של המועמדת האלמונית לנשיאות ג'יל סטיין לספירה חוזרת של הקולות בשלושה מדינות • טראמפ: "מדובר ברמאות" • נחשף: "אובאמה שוחח עם קלינטון בליל הבחירות ושכנע אותה לוותר על הבית הלבן"

בימים האחרונים גייסה מועמדת רשימת 'הירוקים' בארה"ב, המתמודדת האלמונית לנשיאות ג'יל סטיין את סך הסכום הדרוש לפי החוק לצורך הגשת בקשה לספירה חוזרת במדינת מישיגן, היות שמוקדם יותר הבהירו גורמים בסביבתה של קלינטון כי אין בכוונתה להיות צד בהליך.

נראה כי את רוח הגבית לדרוש כעת ספירה חוזרת גם במדינות וויסקונסין ופנסילבניה מקבלת הגב' סטיין דווקא ממטה קלינטון.

בראשית הדברים חשוב לציין מס' נתונים:

– על מנת לדרוש ספירה חוזרת של פתקי ההצבעה או של מכונות ההצבעה (אופן ההצבעה משתנה ממדינה למדינה) על הצד הדורש זאת לגייס סכום של מיליוני דולרים עבור כל מדינה בנפרד.

– עבור הצבעה חוזרת במדינת מישיגן בלבד, היה על סטיין לגייס סכום העומד על 5 מיליון דולרים.

– במטה המועמדת סטיין וכך גם במטה קלינטון מבהירים כי הם אינם מתכוונים לערער על תוצאות הבחירות אלא אך ורק לוודא שלא היו פריצות למערכת המחשבים וכדו'

– הפערים לטובת טראמפ עד כה בשלושת המדינות הם כלהלן: 10.000 במישיגן – 27.000 קולות בויסקונסין – 70.000 קולות בפנסילבניה.

כעת להתרחשויות עצמן.

בקרב אלו הדורשים ספירה חוזרת באותן מדינות עולה הסברה, כי מאחר והניצחון של טראמפ במדינות אלו היה על חודם של אלפי עד עשרות אלפי קולות בודדים, הרי שמאוד ייתכן כי בספירה חוזרת יתכנו הטיות שיגלו כי התוצאה בספירה הראשונית היתה שגויה, מה שעשוי להעניק לקלינטון את האלקטורים באותן מדינות ומכאן הדרך לבית הלבן סלולה.

יחד עם זאת יודגש, כי על מנת שהקערה תתהפך והבלתי יאומן יתרחש, הרי שעל קלינטון בספירה החוזרת לנצח בכל אותן שלושה מדינות שבהן גבר עליה טראמפ בספירה הראשונית, מה שנראה כבלתי הגיוני וסביר לחלוטין.

יש לציין כי חוק הבחירות במישיגן קובע שכדי לאפשר לצד התובע לערער על תוצאות הבחירות במדינה כולה ובמקביל למנוע את ספירת האלקטורים לטובת הצד הנתבע, הרי שעל המערער להוכיח רשלנות חמורה או ביצוע הונאה "בכל" מחוזות הבחירה במדינה. כך שעל מנת שביהמ"ש אכן יבקש להיענות לבקשתה של סטיין יהיה עליה להוכיח זיופים בכל מחוזות המדינה.

בשים לב כי במישיגן אופן ההצבעה הוא באמצעות טפסים ולא על ידי מכונת הצבעה.

הנשיא הנבחר דונאלד טראמפ פרסם הלילה התייחסות ראשונה ליוזמה, ואמר כי "העם אמר את דברו והבחירות הסתיימו, וכפי שהילרי קלינטון אמרה בערב הבחירות, בנוסף להודאה בהפסד וברכתה, 'חייבים לקבל את התוצאה ולהביט קדימה אל העתיד".

"חשוב לציין שבעזרת מיליוני מצביעים בכל רחבי המדינה, זכינו ב- 306 אלקטורים ביום הבחירות – הכי הרבה מכל רפובליקני אחר מאז 1988 – וסחפנו 9 מתוך 13 מדינות מתנדנדות, 30 מתוך 50 מדינות, ולמעלה מ- 2,600 מחוזות ברחבי המדינה – הכי הרבה מאז הנשיא רונאלד רייגן בשנת 1984.

"הבקשה לספירה חוזרת היא פשוט דרך עבור ג'יל סטיין, שקיבלה פחות מאחוז הקולות בסך הכל ואפילו לא קיבלה קול בודד בטפסי ההצבעות בחלק מהמדינות, למלא את כיסיה בכסף, רובו הגדול היא אפילו לא תבזבז על הספירה המגוחכת הזאת. כל שלושת המדינות נוצחו במספר קולות גדול, בעיקר פנסילבניה, שבה זכינו בלמעלה מ- 70,000 קולות.

מדובר ברמאות של מפלגת הירוקים עבור בחירות שכבר סוכמו. יש לכבד את התוצאות במקום לקרוא עליהם תיגר ולבזות אותם, שזה בדיוק מה שג'יל סטיין עושה". כך לשון הודעת טראמפ.

במקביל חשפו הלילה כלי תקשורת בארה"ב כי בליל הבחירות המאכזבות מבחינתה של קלינטון היה זה הנשיא אובאמה שקרה לה לשיחה והבהיר לה כי עליה "לוותר".

לפי הדיווח, "נקודת התפנית הייתה כאשר סוכנות הידיעות AP, דיווחה בשעה 1:30 בלילה, על נקודת מפנה במפת האלקטורים מה שהצביע על סיכויים פחותים לקלינטון לנצח באותן שלושה מדינות, מישיגן, ויסקונסין ופנסילבניה רק אז נאותה לקריאתו של אובמה".

יש המעריכים כי לכך כיוונה קלינטון בדבריה בימים שלאחר הבחירות כשהאשימה את אובאמה כי "יכל לעשות יותר", ובימים אלו מתנהלים חילוקי דעות בקרב סביבתו של אובאמה לזו של קלינטון האם יש מקום ללכת להמר על הדרישה לספירה חוזרת ולהסתכן בהפסד צורב נוסף.