גם אם אתם מובטלים, בפינלנד תקבלו 560€ לחודש

הפרלמנט בפינלנד אישר את התכנית המהפכנית במסגרתו יקבל כל אזרח שכר בסיס ללא קשר אם הוא עובד לפרנסתו או לא. המטרה: עידוד האזרחים להקים עסקים עצמאיים • בינתיים מדובר בתכנית ניסיונית, אשר אם תצליח, תורחב לכלל האוכלוסייה במדינה

הפרלמנט בפינלנד אישר אמש להוציא לדרך את התוכנית הניסיונית שבמסגרתה מובטלים יקבלו מדי חודש 560 אירו, שיהיו בגדר "שכר בסיס". זהו צעד שייתכן שבעתיד יורחב לכל אזרחי המדינה, בלי קשר לשאלה אם הם מובטלים או לא.

התוכנית היא חלק מהבטחת בחירות של ראש הממשלה יוהה סיפילה. הממשלה מקווה שבעזרתו היא תקדם את התעסוקה, תקל את הבירוקרטיה ותפשט את מערכת הרווחה המסובכת. 143 חברי פרלמנט הצביעו בעד, 21 הצביעו נגד ו-31 נמנעו.

בניסוי, שיימשך שנתיים ויסתיים בסוף 2018, ישתתפו 2,000 מובטלים בני 58-25. המטרה היא לגלות אם כפי שהממשלה חושבת למובטלים המקבלים שכר בסיס גם בלי לעבוד תהיה מוטיבציה גדולה יותר למצוא עבודה או לפתוח עסק בגלל הידיעה שגם אם ייכשלו – תהיה להם הכנסה מובטחת.

ראש הממשלה סיפילה, איש עסקים בעברו, משוכנע שהבטחת הכנסה בסיסית לכל אזרח תגרום לפינים לגלות יוזמה רבה יותר ושהרפורמה היא תגובה הולמת לשינויים שחלו בשוק העבודה, שהוא בלתי יציב כיום בהשוואה לעבר.

באופוזיציה הפינית לא דוחים את הרעיון, אך טוענים שקבוצת המחקר קטנה מדי לנוכח העובדה שבמדינה חיים 5.5 מיליון בני אדם, וכי לא די במחקר המצומצם הזה כדי לקבל החלטות גורפות.

בפינלנד, האזרחים מקבלים כל חודש מאות דולרים חינם

כזכור, במשאל עם שנערך ביוני האחרון בשווייץ, דחו התושבים הצעה דומה ברוב של 76.9% לעומת 23.1%. על פי ההצעה שנדחתה, כל התושבים המבוגרים במדינה היו זכאים להכנסה חודשית של 2,500 פרנקים שוויצרים (2,555 דולר) ללא קשר לעובדה אם הם עובדים או לא. אולם, המתנגדים טענו כי תוכנית מסוג זה, המבטלת את הקשר בין העבודה שנעשית והכסף שמרוויחים, תפגע בחברה.

ההצעה גם לא זכתה לתמיכה רבה בקרב הפוליטיקאים השוויצרים, ואף לא מפלגה אחת תמכה ברעיון. אולם, ההצעה הצליחה לאסוף את 100 אלף החתימות הנחוצות כדי להעלות אותו להצבעה במשאל עם, שכאמור, נכשלה ונפלה ברוב קולות.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *