את הדברים אמר אובאמה על רק דבריו של ראש ה- CIA כי "פוטין בעצמו עמד מאחורי האקרים שחדרו למחשבי המפלגה הדמוקרטית" • טראמפ בתגובה: "אם היתה אינדיקציה שכזו, מדוע הבית הלבן לא פעל עד עכשיו - האם הם מתלוננים רק משום שהילרי הפסידה"?

במפלגה הדמוקרטית האשימו כבר במהלך הקמפיין כי הרוסים הם שעומדים מאחורי גל הפריצות למחשבים של בכירים המפלגה.

מדובר בפריצות לרשת המחשבים שהביאו עמם שורה של מבוכות שאילצו את אנשי מטה קלינטון לעסוק בהדפת האשמות על שחיתות שיוחסו למועמדת במקום לעסוק בקמפיין בפועל.

יחד עם זאת, היו אלו עד כה הערכות בלבד, לאחר שגורמי המודיעין בארה"ב לא הצליחו עד כה לבסס ולהוכיח את החשד.

כל זה היה נכון עד לשבוע הנוכחי בו הודיע מנהל ה- CIA ג'ון ברנן, כי הצליח לפצח את מקור הפריצות, והמידע הצליח לדלות מאשש מעבר לספק כי האקרים רוסים הם אלו שפרצו למחשבי המפלגה הדמוקרטית. ברנן לא הסתפק בכך אלא גילה כי פוטין עצמו עמד מאחורי אותם האקרים וכי כל המידע שנדלה על ידם עבר ראשית לעיונו של פוטין שהחליט כיצד לפעול עם המידע הרגיש.

בראיון שהעניק אובאמה הלילה לערוץ הרדיו הציבורי בארה"ב NPR, הודיע, כי "ארה״ב תגיב בזמן ובמקום שתבחר על פריצת הסייבר הרוסית בבחירות לנשיאות".

הוא הוסיף, כי "כאשר ממשלות זרות מנסות להשפיע על היושר של הבחירות שלנו, אנחנו צריכים לנקוט פעולות, ונעשה זאת – בזמן ובמקום שנבחר", הוא הוסיף, כי "מר פוטין בהחלט מודע לרגשות שלי בסוגיה, כיוון שדיברתי איתו ישירות על כך".

גם הנשיא ארה"ב הנבחר טראמפ הגיב במהלך הלילה להאשמות החדשות ישנות בענין ההתערבות הרוסית ותהה, "מדוע הבית הלבן התעכב בבדיקת הטענות להתערבות רוסית בבחירות – אם רוסיה, או ישות אחרת, פרצה למחשבים, מדוע הבית הלבן חיכה לפעול? האם הם מתלוננים רק משום שהילרי הפסידה?"

יצויין כי בניגוד לדיווח שפרסם ראש ה-CIA, הרי שגם ראש ה FBI וגם ראש ה NSA טוענים שלא היה כלום וכי אין כל אינדיקציה המפנה את האשמה לכיוון הרוסים.

בימים האחרונים דווח בארה"ב, כי מנהל ה-FBI ג'יימס קומי שוחח עם טראמפ והבהיר בפניו, כי הרוסים לא השפיעו על הבחירות בארה"ב.

קומי הוסיף, כי ג'יימס קלאפר, מנהל המודיעין הלאומי, מסכים גם הוא עם הערכת ה-FBI בענין כשהוא מציין כי האיש היחיד בקהילת המודיעין של ארה"ב שטוען שהייתה פריצה הוא ג'ון ברנן, מנהל ה- CIA.

קומי סבור, כי הדיווחים על המעורבות הרוסית שפורסמו בלעדית ב"ניו יורק טיימס" וב"וושינגטון פוסט" הנחשבים לאוהדי קלינטון, היו מאמץ של המפלגה הדמוקרטית לעשות דה לגיטימציה לניצחון של טראמפ.

קומי הדגיש בדבריו, כי ה- FBI היה ערני במהלך השנה האחרונה לסכנה שהרוסים ינסו לגרום נזק במהלך הבחירות לנשיאות ארה"ב.

חשוב להזכיר כי לאורך קמפיין הבחירות הרוסים לא הסתירו את תקוותם לכך שטראמפ ייבחר לנשיאות, במהלך הקמפיין התבטא פוטין כי בניגוד לאובאמה, הרי שעם טראמפ "ניתן יהיה לנהל עסקים".