התבוסה המרה של ארגוני המורדים הסונים בקרב היוקרתי על חאלב, לצד ההישגים המזהירים של דאע"ש בקרב על תדמור וסביבותיה, גורמים לסונים בסוריה ובעיראק - לרבות החילונים שבהם - לשמור אמונים דווקא לארגון הטרור הרצחני

לאורך השבועיים האחרונים סיקרנו בהרחבה את שתי הזירות המרכזיות בסוריה המדממת. הראשונה: תבוסת המורדים בקרב היוקרתי על חאלב, השניה: הניצחון המזהיר והמפתיע של דאע"ש בקרב על תדמור.

בימים האחרונים מתברר ששתי הזירות משליכות זו על זו, הרבה מעבר לעצם ההתרחשויות הצבאיות הדרמטיות.

באופן מפתיע, המרוויח הגדול מההתפתחויות האחרונות הוא דווקא ארגון הטרור דאע"ש. אנשי הארגון, שהבינו לאן נושבת הרוח בחאלב, עשו פניית פרסה והפסיקו לקחת חלק בלחימה בעיר. בזמן שעשרות ארגוני מורדים אחרים הורגים אלו באלו וכולם יחד נלחמים בכוחות הקואליציה, הכין דאע"ש באין מפריע את המתקפה על תדמור, מתקפה שהשיבה – כאמור – את העיר הסמלית לשליטתו.

מעצרים, הרס והוצאות להורג: האימה חזרה לרחובות תדמור • צפו

המתקפה עצמה נחלה הצלחה מסחררת: לא רק כיבוש העיר, אלא גם תפיסת שלל בקנה מידה עצום, שלל שעשוי/עלול להשליך על פני המערכה כולה.

זאת ועוד: תמונות הכישלון שהגיעו מחאלב הדהדו על רקע מצעדי הניצחון של דאע"ש בתדמור. הניגוד הזה חולל מהפך בדעת הקהל הסונית. אם עד כה התנגדו רוב הסונים לדאע"ש והעדיפו לתמוך בארגוני המורדים היריבים, הרי שעכשיו הפופולאריות של 'המדינה האיסלאמית' מרקיעה שחקים בחברה הסונית לגווניה ושכבותיה.

מומחי מודיעין מסבירים כי באופן מפתיע הארגון זוכה לתמיכה גם בקרב החתך החילוני בעדה. הסיבה לתמיכה: ההבנה כי אם יש מישהו שמסוגל לכוחותיו של אסד, אם יש מי שמסוגל לנהל לוחמה ממוקדת ואפקטיבית – אלו לוחמי דאע"ש.

התמיכה שלה זוכה הארגון מחלחלת גם ללוחמים בארגוני המורדים השונים. רשת תקשורת סורית מדווחת כי בימים האחרונים מסתמנת תופעה של עריקות מארגוני מורדים לשורות דאע"ש. לפי שעה לא ברור היקף התופעה אך ההערכה היא שזו תלך ותגבר ככל שדאע"ש יקצור עוד ועוד הישגים בזירות השונות.

בוידאו: הפגנת תמיכה בדאע"ש במעוז סוני. המפגינים קוראים: "העם רוצה את המדינה האסלאמית"

סוריה: הנקמה הכואבת של דאע"ש ברוסים • צפו